Domácí

Průzkum: Češi chtějí nestranného prezidenta. Babiš klesá, Pavel a Nerudová rostou

Průzkum: Češi chtějí nestranného prezidenta. Babiš klesá, Pavel a Nerudová rostou
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nový průzkum agentury STEM/MARK se zaměřil na pozadí blížící se prezidentské volby. Tazatele tak jen nezajímalo, koho by respondenti volili, ale ptali se také na jejich důvody.

Čeští voliči chtějí podle výzkumu agentury STEM/MARK prezidenta, který je reprezentativní, inteligentní, apolitický a nestranný. V souvislosti s tím také klesá požadavek na politickou zkušenost. Polovina občanů považuje za důležité, aby se uchazeči na post hlavy státu vydali do volebního boje cestou sběru podpisu občanů.

Ideální český prezident by měl být také čestný, poctivý a slušný. Důraz čeští voliči kladou na transparentnost volební kampaně. Více než polovina lidí chce mít přehled o zdravotním stavu kandidáta, jeho volebním týmu a sponzorech. Nejvíce je tento požadavek zastoupen mezi voliči vládních stran.

Související obsah

​Jsou ale kategorie, ve kterých se čeští voliči neshodnou. Podporovatelé vládních stran například důrazně vyžadují prozápadní orientaci prezidenta (či prezidentky), který by měl být navíc spíše intelektuál.

Voliči opozice pak dávají větší důraz na lidovost, důraznost a politickou zkušenost. Ve volbě by také více podporovali muže.

Graf - charakteristiky budoucího prezidenta | Zdroj: STEM/MARK

​"Kupříkladu ti, kteří volili v minulé volbě ve druhém kole Miloše Zemana, preferují vlastence, který hájí zájmy ČR, politicky nestranného a aby byl pro lidi. Naopak ti, kteří ve druhém kole minulých prezidentských voleb volili Jiřího Drahoše, preferují slušného reprezentativního a inteligentního prezidenta," dodává autor výzkumu Jan Burianec.

Související obsah

​Pokud jde o jednotlivé kandidáty, největší podporu má Petr Pavel, kterého dotazovaní zároveň označili za nejpřijatelnějšího kandidáta. V úvahu by jeho volbu bralo 58 % dotazovaných. Nejsilnější by byl také v případném druhém kole. 

Naopak nejvíce odpůrců mají (v tomto pořadí) Jaromír Soukup, Karel Janeček, Alena Schillerová (ANO) a Andrej Babiš (ANO), jehož podpora postupně klesá. Navíc by podle současných predikcí prohrál po případném postupu do druhého kola.

Nárůst podpory pak zaznamenala Danuše Nerudová, která za Babišem zaostává o asi tři procenta. Lidé ji navíc považují za celkově přijatelnější kandidátku.

Graf - kdo by mohl být prezidentem | Zdroj: STEM/MARK

​Téměř polovina voličů (44 %) ale stále není rozhodnuta, koho nakonec zvolí. Nejvíce se to přitom týká žen mezi 45 až 60 lety, voličů SPD a lidí, kterým v poslední době klesla životní úroveň.

Výzkumu se prostřednictvím telefonického a on-line dotazování zúčastnilo 1 003 osob starších 18 let. Přihlíželo se přitom na věk, pohlaví, vzdělání, velikost místa bydliště, region, socio-ekonomické postavení a rozhodování v minulých prezidentských volbách.

Prezidentské volby: V 1. kole by vyhrál Pavel před Babišem, ukázal průzkum: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz