Domácí

Deset kandidátů na prezidenta už podalo přihlášku. Někteří ale nesplňují podmínky

Přihlášku do prezidentských voleb na ministerstvo vnitra podalo už 10 kandidátů. Čtyři z nich už oznámili kandidaturu veřejně, dalších šest jmen úřad nesmí sám zveřejnit. Některé z podaných kandidátních listin ale podle ministerstva vnitra nesplňují předepsané povinnosti.

Na ministerstvo vnitra už dorazily kandidátní listiny senátora Marka Hilšera a bývalého rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, které podpořili svými podpisy senátoři, dále poslance SPD Jaroslava Bašty a prezidentky České asociace povinných Denisy Rohanové. Jména dalších šesti kandidátů úřad prozradit nemůže.

"Pro nás je teď důležité datum 8. listopadu, do kdy budeme vědět, kdo se chce hlásit a ucházet o kandidaturu na prezidentské volby," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Podané kandidátní listiny musí být podpořené minimálně padesáti tisíci podpisy občanů České republiky starších 18 let nebo dvaceti podpisy poslanců či deseti podpisy senátorů. Se sběrem podpisů poslanců začal už i Andrej Babiš, který kandidaturu oznámil v neděli.

Související obsah

​Podpisy na petičních arších kandidátů bude od 8. listopadu ověřovat ministerstvo. Už teď je prý jasné, že některé nesplňují potřebné náležitosti. "Ministerstvo vnitra dle zákona má zkontrolovat na náhodném vzorku, jestli je všechno v pořádku," vysvětlil Krátoška.

Třeba v roce 2017 ministerstvo vnitra vyřadilo ze hry o Hrad hned jedenáct kandidátů kvůli nedostatku ověřených podpisů. Ministerstvo může také kandidáta vyzvat k opravě formalit v kandidátních listinách.

"Z pohledu kandidátů je důležitý termín 25. listopadu, kdy náš úřad vydá rozhodnutí o registraci kandidáta, a nebo o odmítnutí kandidátní listiny, pokud tedy nebude splňovat zákonné podmínky," osvětlil Krátoška. To v praxi znamená, že 25. listopadu bude definitivně jasné, ze kterých kandidátů budeme vybírat prezidenta.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz