Zahraničí

Greta odhalila, o co jí ve skutečnosti jde. Není to jen o klimatu

Greta odhalila, o co jí ve skutečnosti jde. Není to jen o klimatu
Greta Thunbergová. | Zdroj: Profimedia

Jedna z nejznámějších světových bojovnic za klima Greta Thunbergová během nedělního křtu své nové knihy oznámila, že se nezúčastní nadcházejícího klimatického summitu Cop27 v Egyptě. Akce podle ní neprosazuje změny, ale slouží jen jako fórum pro greenwashing, při kterém se chopí "vůdci a lidé u moci příležitosti, aby upoutali pozornost". Novináře překvapilo, že během akce dala mladá aktivistka poměrně otevřeně najevo i svůj politický postoj. Odhalila tak, o jaký svět by chtěla usilovat.

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová se proslavila kritikou politických vůdců. O jejím plamenném projevu na klimatické konferenci OSN v roce 2019, při kterém jim vyčetla, že pro planetu nedělají dost a "kradou jí sny a dětství prázdnými slovy", informovala média po celém světě.

Greta si však během svých dosavadních výstupů většinou dávala dost záležet na tom, aby se až příliš nemíchala do politiky jako takové. Třeba podle Nicholase Harrise z britského zpravodajského a názorového webu UnHerd vystupovala jako někdo, jehož úlohou je spíše varovat, než poučovat a nacházet řešení. Ještě donedávna se vyhýbala programovým detailům a tvrdila, že s ní takové věci "nemají nic společného". O to větší bylo překvapení, když v neděli dala poměrně otevřeně najevo i svůj politický postoj.

Někteří novináři si všimli, že během rozhovoru k uvedení knihy The Climate Book, která "shromažďuje eseje od klimatologů a je proložená fotografiemi a daty zkázy", se stal z Grety úplně jiný člověk. Po její pověstné zuřivosti nikde ani památky. "Navzdory své pověsti agresivního kázání byla Greta dokonale okouzlující," překvapilo Harrise. Více ho ale zarazila jiná věc. Upozornil, že Greta Thunbergová se postavila na stranu "levicové ideologie antikapitalismu a tzv. de-growth", který poukazuje na sociální a ekologické škody způsobené snahou o nekonečný ekonomický růst.

Související obsah

​"Nerůst" prosazuje sociálně spravedlivou a ekologicky udržitelnou společnost, v níž má sociální a environmentální blahobyt nahradit hrubý domácí produkt jako ukazatel prosperity. "Její poselství se rozpustilo do obvyklých směrnic o nutnosti vyvíjet nátlak na politické vůdce a bylo radikálnější a militantnější, než kdy dřív. Neexistuje žádný 'návrat do normálu', řekla nám. 'Normální' byl 'systém', který nám dal klimatickou krizi, systém 'kolonialismu, imperialismu, útlaku, genocidy, rasistického, utlačovatelského extrakcionismu'," komentoval její výstup Harris.

Greta podle něj zastávala názor, že klimatická spravedlnost je součástí veškeré spravedlnosti. Její rozhovor ale zaujal i další média. The Guardian upozornil třeba na to, že Greta kvůli svým názorům odmítla účast na klimatickém summitu Cop27, který se koná příští měsíc v Egyptě. Objasnila to tak, že akce podle ní není zaměřena na změnu celého systému, ale slouží jen jako fórum pro greenwashing, tedy šíření dezinformací. Tvrdila, že konference OSN o klimatu "bude použita jako příležitost pro vůdce a lidi u moci, aby upoutali pozornost".

Dodala také, že prostor pro občanskou společnost je letos extrémně omezený. Současně poznamenala, že je "velmi symbolické, že se summit bude konat v zemi, která porušuje mnohá lidská práva". Na twitteru pak vyjádřila solidaritu s "vězni svědomí" zadržovanými v Egyptě. Tento pojem používá lidskoprávní organizace Amnesty International pro občany vězněné z nespravedlivých důvodů, například kvůli původu, rase, sexuální orientaci nebo náboženství.

Tvář Grety se objevila na obálce Vogue. Aktivistka upozorňuje na dopad rychlé módy (8/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz