Domácí

Úřad dohlížející na volby je bezzubý. Za porušení kandidáty čeká jen mírný trest

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který sleduje dodržování pravidel prezidentské kampaně, nemá podle kritiků dostatečné nástroje. Pokuty za porušení pravidel uděluje s velkým časovým odstupem a ve srovnání s částkami vynaloženými na kampaň jsou minimální. Pokud tedy prezidentští kandidáti poruší pravidla, čeká je jen mírná pokuta.

Dvaaosmdesát tisíc podpisů občanů ve středu na ministerstvo vnitra doručila kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Dostatek podpisů poslanců má prý i Andrej Babiš (ANO) a Pavel Fischer.

Průběh a náklady na kampaně ale Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí začne hodnotit až po odevzdání zpráv o financování. "To je až devadesát dnů po volbách," objasnil František Sivera z úřadu.

Související obsah

​Od kdy ale úřad peníze, které kandidáti vynaloží na kampaň, mapuje, není prý jasné. "Povinnost založit si transparentní účet vzniká až ve chvíli, kdy ohlásím kandidaturu. V zákoně lze uplatňovat pružný výklad. To je právě jedna z věcí, která by se měla upravit," vysvětluje Jakub Černý z projektu Rekonstrukce státu.

Přehled výdajů bude chtít úřad od letošního července, někteří kandidáti ale kampaň rozjeli mnohem dříve. "Předseda Senátu vyhlásil volební kampaň začátkem července, to znamená od této chvíle všem kandidátům běží lhůta," řekl Sivera. Ta podle úřadu končí až vyhlášením výsledků voleb.

"Limit na prezidentskou kampaň je čtyřicet milionů korun. Pokud by se kandidát dostal do druhého kola, tak tam přibývá ještě deset milionů korun," prozradil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Překročení finančního limitu nebo nepřiznané dárce řešil úřad už v minulosti. Podle odborníků je legislativa bezzubá a úřadu umožňuje jen pokuty do výše půl milionu korun.

Související obsah

​Po poslední prezidentské volbě například Miloš Zeman musel zaplatit pokutu 40 tisíc korun za to, že měl po republice billboardy s reklamou na svou knihu. Úřad rozhodl, že to bylo porušení zákona. "V zásadě není možné na základě porušení zákona odvolat někoho z funkce, to není standardem nikde na světě. To, co my tady můžeme udělat, je odložit stíhání nebo pokutování poté, co prezident dokončí svou funkci," osvětlil Jakub Černý.

Proto se už chystá novela. "Pokud se poslanci a senátoři budou skutečně snažit, tak někdy v lednu bychom mohli mít efektivní úřad. To znamená, že by ještě mohl stihnout dohlížet na prezidentskou kampaň," dodal Černý. 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz