Naše Česko

Pokud hledáte nájem, pospěšte si. Jejich cena ještě poroste, varují odborníci

Odborníci se ve čtvrtečním pořadu Naše Česko shodli, že ceny nemovitostí prudce klesají. Zároveň ale o desítky procent zdražují nájmy. Mluvili o tom prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdenka Klapalová a Hendrik Meyer, generální ředitel skupiny European Housing Services s ekonomem Lukášem Kovandou na TN Live.

Česká národní banka drží stále úrokové sazby vysoko. Během příštích 12 měsíců klesne základní úrok ČNB zřejmě jen nepatrně, z nynějších sedmi na šest procent. Nelze tedy čekat žádné rychlé zlevnění hypoték, které jsou nyní nejdražší za posledních zhruba 20 let.

"Pokud chce někdo koupit prvotřídní nemovitost, což jsou kvalitní budovy na dobrém místě, dobře dopravně dostupném, těch na trhu není dost. Tak teď je poptávka slabší a řekla bych, že příležitost na to přichází teď a v následujících měsících," podotýká prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdenka Klapalová.

Související obsah

Ceny rezidenčních nemovitostí podle dat Eurostatu od roku 2008 až do roku 2015 stagnovaly. "Nyní jsme už na 218 % nárůstu od roku 2015," připomíná Kovanda. Podle Klapalové poklesnou ceny panelákových bytů. "Umím si představit ten pokles 10 až 15 procent. Řekla bych, že teď je ta doba si vybírat a zahájit přípravu k transakci," dodává. 

Hendrik Meyer, generální ředitel skupiny European Housing Services, mluví o dramatickém zlevňování nemovitostí. "Vidíme tvrdý pokles, konkrétně ty panelákové byty jdou dolů až o 20 procent, záleží samozřejmě na lokalitě a stavu nemovitosti. Poptávka se teď tak brzdila, že je o polovinu menší, což se projevuje na cenách," vysvětluje Meyer.

Související obsah

​Letos se zdražilo nájemné v řádech o 20 až 30 procent. "Viděli jsme velký nárůst už teď a myslím, že bude pokračovat. Myslím, že tak extrémní to zase nebude. Ale dalších 10 až 15 procent tam vidím. Lidé, kteří jsou teď nucení jít do nájmu, by si měli vybrat co nejrychleji, než ceny ještě porostou," varuje Meyer.

Podle něj bude klesat v následujících letech podíl lidí v Česku, kteří bydlí ve vlastním bytu či domě. "Touha po vlastním bydlení možná už není tak silná, jako byla. A i když je, tak je složitější se k tomu dostat," podotýká Meyer. "Pro mobilitu pracovní síly a flexibilitu je zdravější vyšší podíl nájemného bydlení, protože se nevážete na jedno místo," uzavírá Klapalová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz