Domácí

Prezidentské volby: Pavel a Babiš jsou ve vedení, Nerudová posílila

Předběžné průzkumy prezidentských voleb jsou stále napínavější. Na prvním místě je sice stále Petr Pavel, druhého Andreje Babiše (ANO) ale v prvním kole poráží pouze o polovinu procentního bodu. Průzkum navíc agentura Median uskutečnila ještě předtím, než Babiš oficiálně oznámil svou kandidaturu.

Nejnovější volební model prezidentských voleb ukazuje, že jejich výsledky mohou být nakonec jiné, než se očekávalo. Oba hlavní favorité, kterými jsou Petr Pavel a Andrej Babiš, totiž oproti září ztratili. Naproti tomu výrazně posílila třetí Danuše Nerudová.

Na prvního Petra Pavla, který má podle průzkumu agentury Median šanci na získání 22,5 procenta hlasů, ztrácí Andrej Babiš pouze půl procentního bodu. V zářijovém modelu měli přitom oba o dva procentní body více. Rozdílná by byla situace ve druhém kole voleb, kde by podle očekávání zvítězil Pavel s 59 procenty hlasů oproti Babišovým 41 procentům.

Související obsah

Danuše Nerudová se prozatím drží na třetím místě. Zatímco její protikandidáti podporu ztratili, ona ji naopak získala. V září Median Nerudové připsal 10 procent hlasů, nyní to je už 15 procent. I kandidáti, kteří jsou podle průzkumů níže než Nerudová, přišli o část svých voličů. Čtvrtý Pavel Fischer i pátý Josef Středula přišli oproti září o půlku procentního bodu.

Průzkum, který Median provedl, končil 31. října, tedy ten samý den, kdy Andrej Babiš oficiálně oznámil svou kandidaturu. Efekt jeho prohlášení se tak do průzkumu ještě nestačil promítnout.

Model volby prezidenta - říjen 2022 | Zdroj: MEDIAN

Babiš má navíc oproti svým soupeřům výhodu v podobě silného voličského jádra. I když na Pavla ztrácí půl procentního bodu, v jeho tvrdém jádru je 14,5 procenta všech voličů. Pavel má těchto věrných voličů jen 12 procent.

Prezidentské volby se blíží. Novou hlavu státu si lidé zvolí už v lednu 2023:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz