Naše Česko

Při vypouštění rybníka uhynuly tisíce ryb. Hrozí vysoké pokuty

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a veterinární správa řeší případ úhynu tisíců menších ryb při vypouštění rybníka blízko Havlíčkova Brodu. Rybáři je navíc měli nechat na místě místo toho, aby je odvezli. Hrozí jim vysoké pokuty.

Když Tomáš Hnát, sám vášnivý rybář, viděl zkázu, která zůstala po vypouštění chovného rybníka u Termesiv na Havlíčkobrodsku, bylo mu do breku. Všude jsou poházené mrtvé rybky různých druhů. Sem tam jsou vidět i větší kusy, třeba úhoři. Podle odhadu jsou jich tisíce.

"Regulérní prasečina. Když se podíváte, naházeno nalevo napravo a nikoho nic nezajímalo," sdělil rybář a člen rybářského svazu Tomáš Hnát. Rybáři při vypouštění rybníka vylovili jen větší kusy a na ty menší se vykašlali. Přitom je stačilo odvézt, jak se to obvykle dělává. "Buď se to odveze třeba do nějaké kafilérie, nebo se to prodá nějakému chovateli, který dělá akvaristiku, nebo se to prostě odveze do zoologické zahrady," vysvětlil Hnát.

Související obsah

Uhynulé ryby jsou po celém okolí vypuštěného rybníka. Případ už řeší ČIŽP a veterináři. "Podnět na úhyn většího množství ryb v chovných rybnících v Termesivech jsme obdrželi, bezprostředně poté jsme tam vyrazili," řekl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP Kraje Vysočina Jan Panský. "V tuhle chvíli šetříme celou záležitost po linii zákona 114 ochrany přírody," dodal.

"Zůstalo to tam, to je pravda. Asi jsme to měli odvézt," prohlásil vlastník rybníka Martin Fünffass. Havlíčkobrodskému rybářskému svazu mohou za pochybení hrozit vysoké pokuty v řádech desítek tisíc korun.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz