Čína žene svět k obřímu válečnému konfliktu. Mohou ho vyvolat její plány odsunout západní země v čele se Spojenými státy americkými na druhou kolej a stát se supervelmocí. V pondělí před tím varoval australský expremiér Kevin Rudd. Rozhodne se podle něj v příštích pěti letech.
Pokud se Západu nepodaří Čínu odradit od násilného ovládnutí Tchaj-wanu, svět to posune k ozbrojenému konfliktu globálních rozměrů. Bývalý předseda australské vlády Kevin Rudd se domnívá, že rozhodujících bude následujících pět let.
Na jeho slova upozornil portál News. "Byla by to válka s natolik zničujícími dopady, jaké jsme neviděli od druhé světové války," uvedl Rudd.
Peking se podle něj záměru připojit k sobě ostrov, který má bezmála 80 let nezávislou vládu, nikdy nevzdá. Čínský prezident Si Ťin-pching sice na summitu velkých ekonomik G20 minulý týden řekl, že chce vztahy se Západem stabilizovat, to ale prý nemusí nic znamenat.
"Mluvilo se tam o krátkodobém až střednědobém horizontu. Spojenci ale musejí mít oči na stopkách a sledovat, jak se Čína střednědobě až dlouhodobě na potenciální konflikt chystá," pokračoval Rudd. "Do značné míry se zformuje a určí, co se v indicko-pacifickém regionu bude dít v příštích pěti letech," dodal.
Si Ťin-pching podle agentury Xinhuanet na začátku listopadu nařídil čínské armádě, aby se začala připravovat na válku. Neřekl však, s kým by měla bojovat. Podle politologů šlo o další z kroků, jak demokratickému světu ukázat, že tchajwanská otázka je pro Peking stěžejní a nenechá si do ní mluvit.
Čína se připravuje na válku, oznámil v listopadu čínský prezident:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz