Zajímavosti

Pohled do očí odhalí mnohé. Třeba i rakovinu slinivky břišní, tvrdí lékaři

Pohled do očí odhalí mnohé. Třeba i rakovinu slinivky břišní, tvrdí lékaři
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Počet případů rakoviny slinivky břišní dlouhodobě roste, tvrdí lékaři. Poznat toto onemocnění v jeho začátcích navíc není snadné. Lékaři ale upozorňují, že včasná diagnóza může být klíčová. Stačí přitom vědět, na co se soustředit. Klíčové mohou být právě oči.

Podle odhadů se v roce 2025 stane tento druh rakoviny druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění v Česku, tvrdí lékaři. Důvod je přitom jednoduchý – pozdní diagnóza.

Ta přitom nezáleží jen na lékařích, ale i na úsudku samotného pacienta. "Podstatný je syndrom malých příznaků. A právě ty by měl zachytit praktický lékař, protože je v blízkém kontaktu se svými pacienty," tvrdí hematolog Zdeněk Krška, kterého citoval zdravotnický server ZdraveZpravy.cz.

Jenže právě úsudek pacientů může být problém. Příznaky rakoviny slinivky se totiž v raných stadiích obvykle neprojevují. I tak je ale možné onemocnění zachytit včas. Víte-li, na co se soustředit.

Související obsah

​Podle lékařů, které citovala britská zdravotnická organizace Cancer Research, je jedním z hlavních příznaků rakoviny slinivky břišní žloutenka. Ta se projevuje nejen zažloutlou kůží, ale právě i zažloutlým očním bělmem. Pohled do očí tak může odhalit právě i rakovinu.

Mezi další příznaky patří ale i bolesti břicha a křížové části páteře, deprese, nevolnost a ztráta hmotnosti. Za další časté příznaky bývá označován i rozvoj nebo zhoršení cukrovky či hluboké žilní trombózy. Ale i zácpa, nebo naopak průjem.

V České republice je ročně diagnostikováno zhruba 1 600 pacientů trpících touto nemocí. Indikace onemocnění navíc každým rokem narůstá. Podle doktorů je klíčová právě včasná diagnóza.

Rakovina vaječníků ročně v Česku zasáhne až 900 žen, hlavní je prevence:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz