Domácí

Dodavateli energií poctivě vše zaplatil. Teď po něm chtějí peníze znovu

Dodavateli energií poctivě vše zaplatil. Teď po něm chtějí peníze znovu
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Společnost NWT po mnoha letech dodávání energií skončila v říjnu v insolvenci. To znamená velké komplikace pro její zákazníky. Po jednom z nich tato firma chce, aby zaplatil nedoplatek, ačkoli do vyúčtování nezapočetla peníze, které už poctivě uhradil.

Všichni zákazníci museli v říjnu k dodavateli poslední instance. Následně firma zveřejnila návrh na insolvenci a Krajský soud v Brně rozhodl o úpadku NWT. Pro zákazníky tím vznikly další problémy.

"Všechny zálohy, které jsem zaplatil do tohoto data a mám k nim daňové doklady, měly být zahrnuty do konečného vyúčtování včetně částky úsporného tarifu, který firma obdržela už v září. To vše mělo být v konečné faktuře a následný přeplatek nebo nedoplatek má být předmětem insolvenčního řízení," sdělil TN.cz pan Zdeněk. "Místo toho nám NWT vystavilo vyúčtování bez jediné započtené zálohy a požaduje po nás uhradit nedoplatek. S tím, že se mám následně přihlásit v insolvenčním řízení jako věřitel," upozornil.

To je podle pana Zdeňka absurdní. Peníze, které už jednou poctivě zaplatil, firma nezapočetla do vyúčtování. Jednou tedy už zaplatil a nyní by měl platit znovu a nakonec se o své peníze přihlásit.

Související obsah

"Navíc k těm zaplaceným zálohám máme daňové doklady. To znamená, že NWT si platby zaúčtovalo, takže jejich argumentace, že teď by je mělo zaúčtovat znovu a to jim insolvence nedovoluje, je úplně mimo," prohlásil pan Zdeněk.

Na dotaz TN.cz k tématu odpověděl místo NWT mediální zástupce společnosti Servis-24 Ivo Měšťánek. Tato firma do NWT vstoupila s cílem připravit a provést reorganizaci, aby podnik mohl znovu zdravě fungovat. "Podotýkám, že tato reorganizace bude podmíněna souhlasem věřitelů a soudu," řekl Měšťánek.

"Servis-24 v rámci přípravy reorganizačního plánu intenzivně pracuje na tom, aby v NWT byla korektně zmapována aktiva i pasiva a aby se řádně komunikovalo s věřiteli i s dalšími třetími stranami," uvedl Měšťánek. 

Související obsah

O případech, kdy lidem nezapočetla předchozí platby, společnost podle Měšťánka ví a snaží se, aby to nedopadlo na finančně nejslabší zákazníky. "Co se týče možnosti započtení vzájemných pohledávek (v tomto případě nedoplatku a zaplacených záloh), je to případ od případu a záleží na detailech i fázi procesu. Obecně lze říct, že v této fázi insolvence směřující do reorganizace je zápočet možný jen se souhlasem soudu," informoval.

Pan Zdeněk už celou věc řeší s právníkem. "Je to podvod, jestli po mně chtějí, abych platil něco, co už jsem jednou zaplatil, tak to nedává smysl. Navíc je možné, že bych poté dostal zpátky jenom 20 procent těch peněz," vadí mu. "Ta firma měla tisíce zákazníků, jestli se o své peníze mají všichni hlásit u soudu, tak je nikdy neuvidí," dodal.

Vláda zvažuje zastropování energií pro velké firmy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz