Domácí

Dochází jim čas. Stovky obcí stále nemají dodavatele energií pro příští rok

Dochází jim čas. Stovky obcí stále nemají dodavatele energií pro příští rok
Zdroj: TN LIVE

Stovky českých obcí stále nemají vysoutěženého dodavatele energií pro příští rok. Stát sice slibuje, že je od energie nikdo neodstřihne, Svaz měst a obcí ale radí, aby si obce rychle dodavatele zajistily.

Obce, které si ještě nezajistily dodavatele energií pro příští rok, mají už asi jen měsíc na to, aby vše stihly. Informoval o tom Svaz měst a obcí (SMO ČR), který má necelé tři tisíce členů. Podle ČEZu je obcí bez vysoutěženého dodavatele několik stovek.

Některé české obce jsou i v režimu dodavatele poslední instance (DPI). "Co se týče institutu DPI, tak aktuálně evidujeme několik odběrných míst z řad municipalit, které v tomto režimu u nás jsou. Jedná se řádově o jednotky klientů a všechny jsou v elektřině. V plynu žádné nemáme," uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Některé obce čekaly, že energie zajistí státní obchodník Prisko, z toho nakonec sešlo. Bez smlouvy nemůže obec energie odebírat. Česká vláda ale slíbila, že obce budou mít energii zajištěnou. Pokud by obce nesehnaly dodavatele pro příští rok, mají dostat smlouvu od dodavatelů poslední instance, ceny energií pro obce jsou zastropované. SMO ČR ale radí nespoléhat se na vládu.

Související obsah

​SMO ČR spolu se společností ČEZ ESCO připravily postup pro obce, jak si rychle zajistit energie. "Města a obce si musejí co nejrychleji zajistit dodavatele. Blíží se konec roku a už není čas otálet. Vládní strop městům a obcím pomůže udržet náklady na energie ve snesitelných mezích. Jelikož pro starosty a zastupitele není jednoduché se v současném energetickém trhu orientovat, připravili jsme pro ně společně s našimi partnery jednoduchý manuál, který jim pomůže zajistit si energie včas, bez rizika a v souladu se zákonem," řekl předseda SMO ČR František Lukl.

Češi výrazně šetří na energiích, mohlo by to mít vliv na jejich ceny. Podívejte se na reportáž ze začátku listopadu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz