Zahraničí

Experti míří do jaderných elektráren na Ukrajině. Jsou tam problémy

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vyslala své experty do čtyř dalších jaderných elektráren na Ukrajině. Dosud sledovala situaci v Záporoží. Kvůli výpadkům proudu a ruským útokům se ale bezpečnostní situace v jaderných elektrárnách výrazně zhoršila. Na energii z nich je přitom závislá velká část Ukrajinců.

Tento týden se ve stejnou chvíli čtyři fungující jaderné elektrárny na Ukrajině ocitly mimo provoz. To se nestalo 40 let. Kdyby se poškodila některá z nich, byla by situace s dodávkami energií ještě horší, než je dosud. MAAE se proto rozhodla posílit svou přítomnost na Ukrajině.

"Situace s elektřinou je stále složitá v podstatě ve všech regionech. Ale z výpadků proudu se snažíme krok po kroku dostat. Každou hodinu se nám někde podaří proud obnovit," sdělil Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

Někdo ale na elektřinu čekat nemůže. Třeba lékaři v Kyjevě, kteří operovali dítě během výpadku. Ukrajinské hlavní město v posledních dnech čelilo mohutnému ostřelování. Na mnoha místech nefungují semafory, dodávky pitné vody, lidé si často nemohou natankovat, výpadky hlásí i bankomaty. 

"Nesnáším Rusy, tak se teď cítím, jinak to snad ani nejde. Všechna vina jde za nimi, za nikým jiným. Naše úřady dělají všechno, co je v jejich silách. Nám elektřina naskočila v 5:50 ráno, někdo ji nemá do teď. A někdo nemá ani střechu nad hlavou," řekla obyvatelka Kyjeva. Rusko ostřelování Kyjeva popírá a tvrdí, že pokud útočí na energetickou infrastrukturu, tak pouze na tu, která souvisí s ukrajinskou armádou a vojenskými zdroji.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz