Naše Česko

Ústecká zoo chce zpět mezi elitu. Vrátí se tam několik zvířat

Ústecká zoologická zahrada chce zpátky mezi elitu. Před 30 lety šlo o jednu z nejúspěšnějších zahrad v zemi, její zvířata si zahrála i ve filmech. Nedávno se ale dostala do potíží, hrozilo jí zrušení a musela ukončit třeba chov slonů.

Ústeckou zoologickou zahradu čeká proměna, a to přesto, že jí ještě nedávno hrozil krach. Přišla o vzácná zvířata, například slony nebo orangutany, a teď chce zpátky mezi nejlepší české zoo.

"Do ústecké zoo vrátí druhy, jako je slon indický, orangutan bornejský, rádi bychom udrželi i druhy starosvětských primátů," sdělila ředitelka Zoologické zahrady Ústí nad Labem Ilona Pšenková. Zahrada se má zvětšit přikoupením dalších pozemků, vyrostou tam nové pavilony a obří pláně pro slony. Ti museli pryč, protože současné výběhy už byly zastaralé.

Související obsah

"Všechny ty výběhy by měly být velké, otevřené, prostorné, bez mříží a bez klecí," uvedla Pšenková. Zahrada před čtyřmi lety přišla o členství v důležité evropské asociaci. Inspektoři tam našli desítky chyb, mezi nimi příliš malé výběhy a zastaralé vybavení. Letos si zahrada členství vybojovala zpátky, čekají ji ale investice za desítky, možná až stovky milionů korun. Peníze prý má.

"Na ty základní plány zcela určitě, ty velké plány jako sloni, Kongo, to bude dlouhodobá záležitost," prohlásil primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO). První změny ale mají být v zahradě viditelné do tří let.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz