Ukrajinská rozvědka tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin vytváří novou armádu. Ta má působit přímo v Rusku. Jejím úkolem by mělo být potlačování tamních nepokojů. Podle odborníka to přitom z historického hlediska není poprvé, co Rusko buduje armádu proti svým lidem. Dnešní situace je ale v mnohém odlišná.
Ukrajinský deník Kyiv Post informoval, že podle zástupce ukrajinské vojenské rozvědky Andreje Černyaka buduje ruský prezident Putin novou armádu ze žoldnéřů. Ta má mít jediný úkol – udržet v Rusku pořádek.
Rusko si je totiž údajně dobře vědomo rostoucí nespokojenosti tamních obyvatel a rizika možných povstání. "Dnešní doba moderní komunikace je pro Rusko velkou výzvou. Zejména s ohledem na možnosti rychlého šíření informací z mnoha zdrojů a dlouhodobé selhávání propagandy je riziko nepokojů vyšší," tvrdí bezpečnostní analytik a expert na boj s terorismem David Rožek.
Zároveň si je ale prezident Putin údajně dobře vědom toho, že řešit takové situace armádou, milicí, či policií je problematické. V jejich řadách totiž roste nespokojenost a klesá ochota zasahovat proti vlastním lidem. "Z tohoto důvodu přichází na scénu stále rostoucí vliv a faktický dopad paramilitárních uskupení, která nemají žádné zábrany zasahovat proti ruským občanům na území federace," vysvětluje odborník.
Nábor údajně cílí zejména na chudší a méně vzdělané. "Řadoví žoldáci jsou vybíráni zejména dle kritéria hodnot, které vyznávají, a je zneužita jejich nižší gramotnost a vzdělání," dodává Rožek. Obecně pak platí pravidlo, že čím nižší vzdělání, tím vyšší ochota plnit i nepříjemné rozkazy.
Od počátku válečného konfliktu působí na obyvatele Ruska hned několik negativních faktorů najednou, a proto není divu, že ruku v ruce s tím klesá podpora tamního režimu. Na vině jsou i sankce uvalené západními zeměmi, které obyvatelé Ruska chtě nechtě pociťují.
Nejde přitom jen o nedostatek zboží. Přibývá čím dál více Rusů, kteří mají ve válce na Ukrajině někoho známého, kdo padl v boji. S tím se podle Rožka pojí otázka, zda smrt jejich příbuzného či známého byla nutná. A také to, zda se Rusku vyplatí takový konflikt vůbec vést.
V neposlední řadě je ale důvodem i selhávající propaganda, tvrdí Rožek. Ta se snaží prezentovat válku jako úspěšnou, sankce jako neúčinné a Západ jako viníka. "Čím dál více obyvatel v Rusku již těmto oficiálním proklamacím nevěří," říká Rožek. V důsledku těchto faktorů pak vzniká celospolečenské pnutí.
Není to přitom z historického hlediska poprvé, co jsme svědky vytváření armády ze žoldnéřů. V Rusku se ale pomocí protestů nikdy nepodařilo dosáhnout velkých úspěchů. Podle Rožka je ale dnešní situace v mnohém odlišná.
"Jednak si obyvatelé v Rusku zvykli na relativně komfortní život ve městech, stabilní příjmy a kontinuální růst. Dále od konce druhé světové války nedošlo k tak masivním ztrátám na bojujících jednotkách a tak skokovému propadu životní úrovně většiny obyvatel," vysvětluje Rožek.
Svou roli ale prý sehraje zejména čas. "Čím déle bude konflikt trvat, tím více obyvatel bude dlouhodobě nespokojeno, poroste napětí a poroste ochota se systému postavit," tvrdí odborník. Negativním faktorem by pak mohla být i komunikační propast mezi vládnoucí třídou a běžnými obyvateli.
Do Putina se obul další silný hráč. "Rusko je stát vyvrhelů, vypadněte z Ukrajiny," řekl:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz