Domácí

Zvýšení cen a žádný strop. Na silvestra se některým lidem elektřina rázně prodraží

Zvýšení cen a žádný strop. Na silvestra se některým lidem elektřina rázně prodraží
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Na jeden den si někteří klienti společnosti E.ON "užijí" pořádně vysoké ceny. Aktuální ceník končí 30. prosince, na silvestra pak elektřina pořádně zdraží, aby pak byla od 1. ledna zastropovaná. Podle společnosti je to důsledkem přípravy ceníků předtím, než byly známy podrobnosti k zastropování cen energií.

"Dnes jsem dostal tento ceník. Všechny energetické firmy si jistě slušně vydělávají a teď mnohem víc. OK!" zlobí se klient E.ONu Stanislav. Minulý týden mu přišel nový ceník elektřiny u E.ONu a on se nestačil divit. Jeho odběrné místo je v Jihočeském kraji.

Nynější ceny elektřiny, jak jsou zmíněné v mailu od dodavatele, končí 30. prosince. Na silvestra se pak rapidně zvednou, 1. ledna naopak klesnou kvůli zastropování. Například při sazbě D 01d je cena za 1 MWh 30. prosince 3 767 korun, na silvestra 6 801 korun a od 1. ledna 6 050 korun.

Na ceník se můžete podívat zde:

Nový ceník eletřiny od E.ONu | Zdroj: E.ON

​"Je to ukázka absolutního zvěrstva, protože předpokládají, že na silvestra se slaví a sedí dlouho do noci, svítí se, hraje hudba a televize a podobně, tak proč si nevydělat víc na bezbranných odběratelích," kritizoval Stanislav.

Související obsah

​Podle E.ONu je vysvětlení prozaičtější. "Platnost nových ceníků jsme stanovovali v předstihu a nezávisle na konečném rozhodnutí vlády o zastropování cen a vzhledem k procesům, které jsou s tímto úkonem spojené, už nebylo možné termíny sladit tak, aby se zcela překrývaly. Ve faktuře tedy klienti uvidí dvě obchodní ceny – jednu standardní (nezastropovanou), která odpovídá spotřebě 31. 12. 2022 a která je jen o něco málo vyšší než zastropovaná, a druhou zastropovanou, která následně platí od 1. ledna 2023," vysvětlil mluvčí E.ONu Roman Šperňák.

"Ač neradi, museli jsme od přelomu roku vzhledem k situaci na trzích s energiemi přistoupit k úpravám našich standardních ceníků. Naše zákazníky, kterých se změna dotýká, od listopadu podrobně a transparentně informujeme. Informace k nim proudí kanály, na které jsou zvyklí (dopisem, e-maily, SMS zprávami, mobilní aplikací Energie24 nebo zákaznickým portálem Energie24), a připravené jsou pro ně i speciální stránky Ceny energií | E.ON (eon.cz), kde najdou všechny potřebné informace. Díky naší nákupní strategii se nám daří nepřenášet na naše zákazníky aktuální situaci na trhu v plné výši, ale pouze částečně," uvedl Šperňák.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zdražování energií:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz