Domácí

Pavel i Babiš vyzvali ke zklidnění situace. Babiš končí s kontaktní kampaní

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) v úterý odpoledne vystoupil na tiskové konferenci, kde prohlásil, že stávající situace je už za hranou. V souvislosti s nadcházejícími volbami mu prý přicházejí výhrůžky, a to i smrtí. Oznámil proto, že končí s kontaktní kampaní. Aktuální společenská situace je kritická i podle druhého kandidáta Petra Pavla. Je to podle něj důsledek Babišovy kampaně, vyzval ho proto k jejímu uklidnění.

"Tuto sobotu jsem oznámil, že jsem domů obdržel obálku adresovanou mé ženě, v níž byl ostrý náboj. Ve veřejném prohlášení jsem proto vyzval všechny, abychom se k sobě chovali slušně a s úctou. Bohužel se tato výzva minula účinkem a dnes ráno jsem si přečetl anonym, který mi přišel včera do schránky," řekl Babiš na úterní tiskové konferenci.

V dopisu podle něj pisatel uvedl, že pokud vyhraje volby, dotyčný jej zastřelí. "Toho raka, kterého v sobě nosím, už stejně nepřemůžu. Pořád se ale pro své syny můžu stát hrdinou. Buď prohrajete, nebo zemřete," vzkázal anonym Babišovi. ​"Vše jsem nahlásil na policii, aktuální situace je za hranou všeho, co jsem schopný pochopit. Vyostřuje se do šílených rozměrů. Lidé vyhrožují nejen mně, ale mému nejbližšímu okolí," pokračoval Babiš.

Související obsah

"Od dnešního (úterního, pozn. red.) dopoledne prošetřujeme další výhrůžné oznámení adresované panu Babišovi. Vše důkladně prověřujeme a provádíme potřebné úkony, které z pochopitelných důvodů nemůžeme blíže specifikovat," uvedla k dopisu poicie.

S ohledem na stávající situaci se Babiš rozhodl ukončit kontaktní kampaň. "Až do voleb už nebudu mít žádnou kontaktní kampaň. Agresivita lidí stoupá i na mítincích. Prosím, zastavme tuto nenávist, agresi. Jsou to volby, ale není to přece důvod, aby někdo někomu vyhrožoval násilím nebo smrtí. Své podporovatele jsem vždy vyzýval, aby se chovali slušně a znovu je o to prosím," oznámil.

V úterý se měl setkat s lidmi v Hradci Králové, kam ale nakonec nepojede.

Související obsah

​V úterý odpoledne vyzval ke zklidnění situace i Petr Pavel. Vyostřená situace je ale podle něj důsledkem Babišovy kampaně. "Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách," napsal Pavel na twitteru.

Vyzval Babiše, aby stáhnul veškeré reklamní materiály, kterými se snaží získat na svou stranu voliče prostřednictvím strachu z války. Svého protikandidáta také požádal, aby se veřejně zavázal k tomu, že v televizních debatách nebude útočit a eskalovat situaci.

Účast v televizních debatách na rozdíl od kontaktní kampaně Babiš neruší. Ve čtvrtek se tak setká s Petrem Pavlem, jejichž debatu bude vysílat televize Nova a TN Live.

Volební vysílání TV Nova

Pondělí 23. ledna
20:00 Rozhovor s Andrejem Babišem, TV Nova a TN Live
Úterý 24. ledna
20:00 Rozhovor s Petrem Pavlem, TV Nova a TN Live
Oba rozhovory s prezidentskými kandidáty budou překládány do znakového jazyka
Čtvrtek 26. ledna
20:00 Poslední televizní debata prezidentských kandidátů, TV Nova a TN Live
18:00 TN Live nabídne speciální vysílání s příjezdy kandidátů do budovy TV Nova
, bude možné sledovat i na sociálních sítích Facebook a YouTube
Debata prezidentských kandidátů bude překládána do znakového jazyka
Pátek 27. ledna
5:55 Snídaně – speciál o volbách, TV Nova a TN Live
14:00 Otevření volebních místností, TV Nova a TN Live
Sobota 28. ledna
13:00 Kontinuální vysílání k výsledkům voleb, TV Nova
13:00 Kontinuální vysílání s vlastním obsahem, TN Live
Neděle 29. ledna
20:00 Rozhovor s budoucím prezidentem, TV Nova a TN Live
Rozhovor s budoucím prezidentem bude překládán do znakového jazyka
TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz