Zahraničí

Bolest v krku skončila smrtí 7letého chlapce. Českou lékařku soud osvobodil

Bolest v krku skončila smrtí 7letého chlapce. Českou lékařku soud osvobodil
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Kvůli smrti 7letého německého chlapečka stála před soudem 63letá česká lékařka. Státní zástupce ji obvinil, že při péči o hocha chybovala a on se kvůli tomu udusil. Soud nyní rozhodl o trestu pro ženu a jejího kolegu z Egypta. Rodiče malého Jeremyho s ním nejsou spokojení.

Po dlouhých šesti letech je zřejmě u konce případ tragické smrti 7letého Jeremyho z Německa. Zprvu obyčejná bolest v krku skončila v roce 2017 smrtí chlapce ze saské obce Olbernhau, která leží v Krušných horách. Otec tehdy s hochem vyrazil do nemocnice v okresním městě Freiberg, kde ovšem malý Jeremy po pouhých pěti dnech zemřel. Více jsme o případu informovali v tomto článku.

Státní zástupce po pěti letech vyšetřování dospěl k závěru, že pochybili dva lékaři. Před soudem tak stanula 63letá Jarmila D., původem z České republiky, a její 61letý kolega Ashraf S., původem z Egypta. Státní zástupce je obvinil ze zabití z nedbalosti, protože podle něj neudělali potřebná vyšetření a chlapec se kvůli tomu udusil.

Okresní soud ve Freibergu nyní uvedl, že chyba se skutečně stala. Pediatr Ashraf S. podle soudu začal jednat příliš pozdě, což vedlo k chlapcově smrti. Německý deník Tag24 uvádí, že bylo mimo jiné pozdě rozhodnuto o chlapcově převozu na dětskou jednotku intenzivní péče v Drážďanech. Podle soudce byl vzhledem k alarmujícímu stavu chlapce nutný dřívější zásah. Pochybení Jarmily D. se ovšem neprokázalo a ona tak odešla od soudu bez trestu.

Otec je zklamaný

Státní zástupce Norbert Metzger ale požadoval zproštění obžaloby pro oba lékaře, což naštvalo chlapcova otce. "Jsem zklamaný, že státní zastupitelství požadovalo zproštění obžaloby," řekl otec Manuel Trübenbach (45). Čtyři roky bojoval za to, aby bylo vyšetřování vůbec zahájeno.

Státní zástupce nicméně uvedl, že se podle něj nedá s jistotou určit, že by zanedbání lékařské péče mělo za následek Jeremyho smrt. K tomuto závěru dospěly také některé znalecké posudky, jiní znalci ale hovořili o vysoké pravděpodobnosti.

Související obsah

​Pediatr by měl zaplatit pokutu 15 tisíc eur (v přepočtu zhruba 350 tisíc korun). Rozsudek ovšem zatím není pravomocný. Ashraf S. nicméně se soudem spolupracoval, a po vynesení rozsudku se dokonce usmířil s otcem Jeremyho. "Objali jsme se a plakali," řekl otec. Rodina sama už dříve řekla, že nechce potrestat přímo lékaře. Vadil jí postup nemocnice a chtěli, aby se podobný případ už neopakoval.

Tragicky dopadla před lety také hospitalizace malého Adámka v Pardubicích. Soud nakonec potrestal lékařku a sestru:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz