Napřímo

Schillerová: Prezident zklamal. ANO se kvůli důchodům obrátí na Ústavní soud

Petr Pavel podepíše návrh na sníženou valorizaci důchodů. Alena Schillerová za hnutí ANO potvrdila, že budou podávat ústavní stížnost na tento návrh. Narazí novela o snížení valorizace důchodů u Ústavního soudu? Na tyto a další otázky odpovídala moderátorce Báře Divišové ve středečním Napřímo poslankyně Alena Schillerová (ANO).

Prezident Petr Pavel ve středu oznámil, že podepíše sníženou valorizaci důchodů. Ještě předtím měl schůzku se zástupci hnutí ANO Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. "Zklamalo mě to. Myslím si, že prezident má být poslední pojistkou ústavnosti, když selhal Senát a teď bohužel i prezident," míní Schillerová.

Pavel přitom o ústavnosti návrhu také pochybuje, jak zmínil na středeční tiskové konferenci. "Prezident sám má pochybnosti, proto si myslím, že to neměl podepsat," doplnila místopředsedkyně hnutí ANO.

Související obsah

Schillerová zároveň zmínila, že hnutí ANO podá kvůli snížené valorizaci ústavní stížnost. ​"My se určitě obrátíme na Ústavní soud, už mám za sebou první setkání s experty na toto téma. Domnívám se, že stížnost podáme v řádu týdnů," potvrdila s tím, že hnutí ANO je dostatečně silnou stranou, než aby ji v tomto kroku muselo podporovat hnutí SPD.

Petr Pavel mimo jiné kritizoval, že koaliční poslanci odmítli minulý týden projednávat zmrazení platů politiků. "To je přece nemravné. To není o tom, že to zachrání rozpočet. Je to gesto, kterým jako politici dáváme najevo, že dýcháme s národem, kterému není dobře. Udělali jsme to za covidu, chtěli jsme to udělat znovu. Přece není možné vzít důchodcům asi tisícovku měsíčně a sobě nechat zvednut platy," nelíbí se Schillerové.

Související obsah

​V sobotu se na Václavském náměstí konala protivládní demonstrace. "S některými projevy, které tam zazněly, nerezonuji. Já sama bych tam nešla, ale odmítám nálepkovat ty protestující lidi, jako to dělají někteří vládní poslanci. To je povýšené a arogantní," uzavřela Schillerová. 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zhodnotil rozhodnutí prezidenta Petra Pavla:

TN.cz

K tématu Napřímo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz