Zahraničí

Obří ztráta: Zemřel fotograf světového formátu, zvěčňoval hollywoodské hvězdy

Obří ztráta: Zemřel fotograf světového formátu, zvěčňoval hollywoodské hvězdy
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Slovenská umělecká scéna je na kolenou. Zemřel fotograf Peter Leginský, který jako první a dlouhé roky i jediný slovenský fotoreportér zvěčňoval hollywoodské hvězdy na filmovém festivalu v Cannes. Bylo mu 71 let.

Smutnou zprávu na facebooku potvrdil fotografův kamarád Stanislav Háber.

Leginský se narodil 31. května 1952 v Bratislavě. Ve slovenské metropoli absolvoval Vysokou školu múzických umění. Pracoval jako fotoreportér snad ve všech významných slovenských i českých tištěných médiích. Svoje snímky prezentoval na dvou desítkách autorských výstav.

Související obsah

Kromě dlouhodobého působení v různých periodikách Leginský fotil i světové hvězdy. Jako jediný Slovák je dlouhé roky zvěčňoval na filmových festivalech, především ve francouzském Cannes.

V jeho hledáčku se ale celebrity neocitaly jen na červeném koberci, ale i na plážích, kavárnách nebo na ulici. "Měl jsem v životě štěstí, protože můj koníček se stal mým povoláním. A to je opravdu v životě obrovská výhra," vyprávěl ještě začátkem letošního roku webu vivasenior.sk.

Zvěčnil světově známé osobnosti, jako byly a jsou Sophie Marceauová, Monica Belluciová, Ornella Mutiová, Sharon Stoneová, Liv Tylerová, Salma Hayeková, Michael Douglas, Jack Nicholson, Jean Reno, Sylvester Stallone, Marcello Mastroianni, Bruce Willis nebo Sandra Bullocková. 

Související obsah

"Do roku 2000 se s nimi dalo potkat v hospodě, v baru a popovídat si i třeba s Michaelem Douglasem. Zjistil jsem, že jsou to úplně normální lidi, to jenom manažeři je nějak stylizují," popisoval Leginský.

Na kontě měl i válečné snímky. V roce 1991 fotil ve městě Vukovar během chorvatské války za nezávislost. Zemřel ve věku 71 let.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz