Ekonomika

Čtyřdenní pracovní týden chce většina Čechů. Někde už ho zavedli

Ve světě se stále řeší zkrácení pracovního týdne z pěti dnů na čtyři. Nejnovější britský průzkum, do kterého byli zapojeny tři tisíce zaměstnanců z různých odvětví, ukázal, že se zlepšily nejen osobní vztahy, ale také zdraví. Některým lidem prý dokonce skončily deprese, pocity vyhoření nebo problémy se spánkem. Řada mužů se prý také začala daleko více zapojovat do chodu domácnosti.

Méně času v práci. To je podle britských výzkumníků z Oxfordské, Cambridgské a Bostonské univerzity lék pro dnešní uspěchanou dobu.

Tři tisíce zaměstnanců v 61 společnostech pracovaly místo pěti dnů pouze čtyři, a to za stejnou mzdu. Odvést museli svou obvyklou práci.

"Zjistili jsme, že díky kratšímu pracovnímu týdnu muži začali daleko víc času trávit s rodinou, a dokonce se víc zapojili i do domácích prací," řekla Charlotte Lockhart, zakladatelka a výkonná ředitelka firmy 4DWG.

Související obsah

Lidem se ale zlepšilo i zdraví, třeba pocit vyhoření zmizel u 70 procent zaměstnanců. Ti si prý začali i daleko víc užívat společenský život, našli si nejen nové koníčky, ale i přátele. Téměř většina firem, ve kterých průzkum proběhl, u kratšího pracovního týdne zůstala.

Čtyřdenní pracovní týden by podle průzkumů přivítali i Češi. Méně času v práci za stejné peníze by chtělo až 70 procent zaměstnanců.

"Víme, že u některých profesí stoupne výkonost, dokonce více, než kdyby pracovali pět dní v týdnu. Jde o to, že si to ten člověk musí správně rozvrhnout, správně strukturovat, aby ten čas efektivně využil a pak skutečně i v kratší pracovní době může být výkonnější než v té delší," vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.

Některé, hlavně technologické firmy v Česku už čtyřdenní pracovní týden zavedly. Řada zaměstnavatelů dokonce zašla ještě dál a lidem nabízí neomezené volno, a to za předpokladu, že dokončí dlouhodobý projekt, na kterém zrovna pracovali.

Související obsah

Neomezeného volna už několik let využívá i Jiří Zabilanský, zaměstnanec Direct pojišťovny. "Nemusím se soustředit na to, jestli jsem vyčerpal den, dva nebo tři. Jestli mi zbude volno na Vánoce, abych byl s dětmi," pochvaluje si.

Podle ekonomů plošné zavedení neomezeného volna anebo čtyřdenního pracovního týdne v Česku zatím není reálné.

"Naše země má problémy s nedostatkem zaměstnanců, ve chvíli, kdybychom zkrátili pracovní dobu, tak by byla potřeba ještě většího počtu zaměstnanců, a tím pádem by se ten náš problém na trhu práce prohloubil," domnívá se ekonom Štěpán Křeček.

Kratší pracovní týden by pro řadu zaměstnanců prý znamenal i méně časté přidávání peněz.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz