Domácí

Strašákem je u Čechů nesoběstačnost ve stáří. Obavy z výpadku příjmů klesly

Strašákem je u Čechů nesoběstačnost ve stáří. Obavy z výpadku příjmů klesly
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Žebříček největších obav mezi Čechy ovládlo riziko nesoběstačnosti ve stáří. ​Češi na stará kolena očekávají finanční problémy, odkázání na péči ostatních i to, že budou na obtíž. "Tento strach vyplývá z aktuální situace, kdy je nedostatek lékařů ve zdravotnických zařízeních a míst v domovech pro důchodce," míní výzkumníci.

Přes 70 % Čechů se obává nesoběstačnosti ve stáří, ukázal aktuální průzkum České asociace pojišťoven. "Stále častěji vídáme v našem okolí a rodinách to, jak obtížné je nesoběstačným lidem ze starší generace zajistit dostupnou a důstojnou péči," zdůvodňuje Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

I podle výsledků průzkumu z minulého roku vyplynulo, že největší strach měli Češi z neschopnosti se o sebe ve stáří postarat. "Nejčastěji se setkávám s lidmi mezi 45 a 47 lety, kteří mají v péči svoje rodiče a vidí, jak těžké je zajistit jim péči. Obávají se nejen o sebe, ale také o to, jak to dopadne na jejich děti," upřesňuje redakci TN.cz Kristýna Hypšová, viceprezidentka Asociace péče o seniory.

Související obsah

Dlouhodobě také rostou obavy z nedostupnosti kvalitní péče, oproti roku 2021 vzrostly o 10 % na výsledných 53 %. "Do značné míry to ještě souvisí s covidovou pandemií, kdy došlo k zahlcení zdravotnických zařízení," doplňuje Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum provedla.

Chybí lůžkové kapacity, prostředky i pečovatelé v rámci terénních služeb. O tom, že nemocnice lákají personál na náborové příspěvky či bydlení na lukrativní adrese, jsme vás informovali již dříve ZDE.

Oproti minulému roku klesly obavy z krátkodobého výpadku příjmu a pracovní neschopnosti. Lidé se také méně bojí, že by jim bylo odcizeno vozidlo. Naopak vzrostl strach ze způsobení dopravní nehody.

Žebříček rizik
Žebříček rizik | Zdroj: Česká asociace pojišťoven / TN.cz

Češi podle průzkumu na dovolené neumějí odpočívat, dřív vyhoří (7/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz