Švédští lékaři věří, že našli lék na rakovinu. Klíčem k úspěšné léčbě mají být nanoroboti, tedy miniaturní, okem neviditelné stroje. Svým chováním napodobují živé mikroorganismy a vědci je naprogramovali tak, aby útočili na rakovinné buňky a ničili je. Lékaři už novou metodu otestovali na myších a u těch byla úspěšná na 70 procent.
Nanoboti jsou zhruba tisíckrát menší než šířka lidského vlasu, přesto jsou podle lékařů budoucností ve zdravotnictví. Ve Švédsku je nedávno otestovali v boji proti rakovině prsu.
"Roky jsme studovali vytváření nanostruktur pomocí DNA , takzvanou DNA origami. A právě ta nám pomohla s vývojem smrtících nanorobotů. Ti se díky tomu dokáží zaměřit pouze na rakovinné buňky," říká autor výzkumu Björn Högberg.
Podle lékařů roli hraje kyselé prostředí, které obklopuje rakovinné buňky a aktivuje naprogramované nanoboty. Je to jakási bezpečnostní pojistka, bez které by zabíjeli i buňky zdravé.
Vědci technologii otestovali na myších s rakovinou prsu. Nanoroboti dokázali zastavit šíření nádorů, a to bez poškození okolní tkáně. Lékaři chtějí nanoboty brzy otestovat i na lidech.
Mezi světovou špičku v případě vývoje a experimentů s nanoroboty patří i Češi. "Nanoroboty je potřeba takzvaně správně naprogramovat, třeba v trávícím traktu nemůžeme použít ty stejné, které pošleme do krevního řečiště," říká vedoucí Centra pro pokročilé funkční nanoroboty na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) Martin Pumera. Podle odhadů odborníků by nanoboti mohli být běžnou součástí léčby nemocí do deseti let.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz