APLIKACE TN.CZ
Domácí

Rodiče rozzuřilo prodloužení letních prázdnin. Co teď máme dělat? ptají se

Otec vede děti do školy
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Rozhodnutí ministra školství Roberta Plagy (za ANO) zkrátit letošní školní rok naštvalo řadu rodičů. O dva dny delší prázdniny totiž znamenají, že pro své děti nemají hlídání.

Ministerstvo školství v úterý oznámilo, že školní rok letos skončí už v pátek 26. června. „Jde jen o drobnou změnu bez dopadů na vzdělávací cíle, jejímž smyslem je, aby závěr školního roku dával větší smysl pro děti, rodiče i samotné školy,“ vysvětlil Plaga. Spoustu rodičů ale rozhodnutím nepotěšil.

Přibyly tak totiž dva dny, kdy musí pro děti zajistit hlídání. Různé letní tábory navíc počítaly s pozdějším koncem školního roku, turnusy tak začínají až po 1. červenci. 

Související obsah

Tak jim dáme na ministerstvo děti na hlídání,“ navrhl na facebooku jeden z rodičů. „A to nám ministerstvo proplatí i dovolenou, abychom byli s dětmi, když mají volno dřív?“ ptá se další.

Škola může samozřejmě i o prázdninách zajistit pro děti provoz školní družiny. Lze tak očekávat, že v jednotlivých obcích budou v některých školách pro potřeby rodičů, kteří si nemohou vzít volno, školní družiny v provozu. Toto je v kompetenci zřizovatelů – vesměs obcí a krajů – a samotných škol, rozhodnout si můžou podle svých specifických požadavků a potřeb,“ reagoval na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva školství Ondřej Macura. Upozornil zároveň, že se opatření netýká mateřských školek.

Co teď mají dělat, navíc nevědí nejen rodiče, ale i někteří učitelé. „Drobná změna například znamená, že výlet do zahraničí, který se svou třídou chystám od prosince, a zrovna dnes jsem zaplatil zálohu za ubytování, přesahuje školní rok o tři dny. Nemluvě o nutném posunu vysvědčení. Co byste mi poradil, že mám dělat?“ vzkázal jeden z učitelů na síti X.

Související obsah

Už při oznámení prodloužení prázdnin ministerstvo napsalo, že školy stále mají možnost školní rok prodloužit. „Mohou standardní cestou požádat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o úpravu organizace školního roku. Po posouzení žádosti pak může ministerstvo rozhodnout o jiném termínu ukončení období školního vyučování,“ sdělilo.

Dalším lidem vadí, že prodloužení prázdnin oznámil resort až poslední březnový den. Pokud by se tedy nakonec rozhodli vyrazit v sobotu 27. června na rodinnou dovolenou, je nyní dost možné, že už bude obsazená.

Rozhodnutí o dřívějším ukončení letošního školního roku vychází z organizačních a provozních potřeb škol a zároveň zohledňuje reálné chování značné části rodin, zejména v souvislosti se zajišťováním letních volnočasových aktivit pro děti,“ uvedl Macura.

Školy pomáhají studentům s psychikou. Zavádějí odpočinkové místnosti (11/2025):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz