Letní prázdninová sezóna už je téměř nadosah. Otevírají se koupaliště, lidem jsou v městských parcích k dispozici grilovací místa. Dlouhým a slunečným dnům se přizpůsobují i některé řetězce, které v mnoha městech prodlužují otevírací dobu.
Horké letní dny tráví lidé nejraději u vody nebo v klimatizovaných místnostech. Mnozí v parnu raději dokonce odkládají i nákupy a plánují si je buď na brzké ranní, nebo naopak pozdější večerní hodiny třeba cestou z koupaliště. Některé obchody se proto v létě zákazníkům přizpůsobily a mění otevírací dobu prodejen.
Jako první to udělala Billa na Slovensku. Delší otevírací hodiny zavedla od poloviny června třeba ve Štúrovu, kde je i Čechy vyhledávané termální koupaliště. „Chceme, aby si zákazníci mohli nakoupit v době, kdy jim to v létě nejvíc vyhovuje,“ sdělil mluvčí řetězce u našich východních sousedů Marek Kravjar.
Billa tam bude déle otevřena i ve známých lázních Piešťany nebo ve městech, která jsou o prázdninách plná turistů, jako jsou Banská Štiavnica či Liptovský Mikuláš.
Billa v Česku se rovněž přizpůsobuje poptávce nakupujících. „Prodlouženou otevírací dobu prodejen Billa dlouhodobě nastavujeme podle zájmu zákazníků a vytíženosti konkrétních lokalit. Pokud tak v daném místě učiníme, ponecháváme ji prodlouženou po celý rok. Běžná otevírací doba je pondělí až sobota od 7:00 hodin, v neděli od 8:00 hodin. Zavírací doba se pak liší podle dané lokality do 20:00, 21:00, 22:00 nebo 23:00,“ reagovala pro TN.cz mluvčí společnosti Billa Dana Bratánková.
Pro úpravu pracovní doby ve vybraných lokalitách se rozhodl řetězec Penny. „Od 24. června do 25. srpna prodloužíme otevírací dobu do 21:00 celkem u 26 prodejen. Jde zejména o prodejny v turisticky vytíženějších oblastech nebo místech, která jsou v létě častým cílem návštěvníků a rekreantů,“ informovala mluvčí řetězce Markéta Smutná.
Týká se to například měst Český Krumlov, Doksy, Luhačovice, Strážnice, Domažlice, Vrbno pod Pradědem, Police nad Metují nebo Česká Skalice.
Podobně to má i Lidl. „U nás je prodlužování otevírací doby během letních měsíců již každoročním standardem. V turisticky vytížených lokalitách napříč celou republikou zavádíme letní režim, kdy večer zavíráme o hodinu později, tedy až ve 22:00. Tento krok se týká několika desítek našich prodejen,“ sdělila TN.cz mluvčí Lidlu Iveta Barabášová.
U dalších řetězců zůstává otevírací doba zatím stejná jako po zbytek roku. „V současné době je standardní otvírací doba hypermarketů Globus 7 až 21 hodin, kromě hypermarketu ve Štěrboholech, který je otevřen od 7:30 do 21 hodin, a hypermarketu na Černém Mostě. Zde mohou zákazníci nakupovat od 7:30 do 22 hodin,“ sdělila například mluvčí Globusu Soňa Kynclová. Podobně je na tom i Kaufland.
Řetězec vyhlásil boj zlodějům. V obchodě vyvěsil neobvyklý nápis (3/2026):
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz