Zpravodajství

Autodopravci nesouhlasí s instalací nových zrcátek

Velká část tuzemských autodopravců odmítá chystané nařízení Evropského parlamentu. To požaduje, aby na své vozy dodatečně namontovali zpětná zrcátka bez takzvaných mrtvých úhlů. Těmi budou muset být vybaveny všechny nákladní vozy od roku výroby 2000. Jenže taková investice prý může u některých dopravců dosáhnout až několika milionů korun a navíc na některé vozy prý tato zrcátka připevnit vůbec nejde.

Mrtvý úhel je úhel, kam řidič nevidí pomocí zrcátka. Největší mrtvé úhly jsou na boku a také před nákladním autem. Počet těžkých dopravních nehod nákladních aut stále stoupá.

Nehod zaviněných nesprávnou jízdou, kde může být příčinou i mrtvý úhel, bylo v loňském roce pět tisíc, řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Evropští poslanci chtějí vypouklými zrcátky vybavit všechny nákladní vozy.

Týká se to nákladních vozů roku výroby 2000 až 2007, říká Hanzelka.

Jenže na moderní držáky se podle dopravců další zrcátko přimontovat prakticky nedá. U starších vozů prý může dokonce i poškodit dveře.

V případě, že se použije větší sada na uchycení zrcátek, tak se můžou ty dveře prolomit, varuje autodopravce.

Evropská směrnice pamatuje i na vyjímky, když by byl problém u některých vozidel s montáží. Dopravci ale mají problém i s cenou. Zatímco na české náklaďáky stojí zrcátko kolem pěti set korun, na zahraniční trucky jde jeho cena do tisíců.

V našem případě to znamená investici kolem tří miliónů Nesouhlasím s tím. V žádném případě, stěžuje si autodporavce.

Dopravci jsou teď rozděleni na dva tábory. Jedni, kteří zrcátka nemají, je odmítají. Ti druzí, kteří už je mají, s nařízením souhlasí.

V České republice se dodatečná montáž zrcátek týká téměř padesáti tisíc automobilů. Nová vyhláška má začít platit od ledna roku 2009.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz