V šíitské části afghánského Kábulu se v pátek odehrál sebevražedný pumový útok. Výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města a zůstalo po něm nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán. Agentura Reuters informovala, že k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že Spojené státy nikdy neuznají ruské nároky na ukrajinské suverénní území. V rozhovoru s vůdci tichomořských ostrovů Biden odsoudil referenda, která proruské síly provedly v oblastech Ukrajiny. Prohlásil, že je to "absolutní podvod" a že výsledky byly "připraveny v Moskvě", informuje Reuters. "Spojené státy, chci v tom mít jasno, Spojené státy nikdy, nikdy, nikdy neuznají ruské nároky na suverénní území Ukrajiny," řekl Biden.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety o "uznání státní suverenity a nezávislosti" Chersonské a Záporožské oblasti, informuje agentura Nexta. V pátek 30. září se v Kremlu uskuteční slavnostní podpis dohod o připojení okupovaných regionů a samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky k Rusku.
Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že České republice poskytnou 100 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun) v rámci zahraniční vojenské spolupráce FMF (Foreign Military Financing). Ta je součástí druhého balíčku pomoci Ukrajině, který schválil Kongres USA. Američané Česku navíc poskytnou dalších šest milionů dolarů (přibližně 152 milionů korun) na vytvoření centra kybernetické ochrany. Peníze pošlou z fondu boje proti ruskému vlivu. Informovalo o tom Velvyslanectví USA v České republice.