Napřímo

Paroubek o kandidatuře na prezidenta: Mám ještě dost sil, rozhodnu se

Jestli se sociální demokracie zvládne zvednout ze dna? A jak to vypadá s kandidaturou Paroubka na prezidenta? O těchto a dalších tématech mluvila moderátorka Bára Divišová s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem ve středečním pořadu Napřímo na TN Live.

Podle Paroubka by měla vláda v současné krizi zvolit jinou filozofii. "Myslím si, že to zastropování cen, ke kterému dochází v některých zemích, pokud jde třeba o energie, plyn nebo snížení DPH u potravin, to je ta správná cesta. Stát měl za první pololetí vynikající výběr daní, takže stát si to vybral, ale lidé to zaplatili," míní Paroubek s tím, že vláda skutečně musí začít kompenzovat.

Podle expremiéra vyhrocené protesty na politických mítincích Andreje Babiše pouze zakrývají nešvar české politiky. "A to je, že politické strany nejsou ochotné vést programovou debatu nad jednotlivými problémy, jako třeba jak řešit inflaci či bydlení. Oni se soustředí jen na hesla a na útoky na politického protivníka. To je chyba, to pronásleduje českou politiku už dlouho," podotýká.

Související obsah

Paroubek promluvil i o kandidátech na následující prezidentské volby. "Je tam zatím řada 'neosobností', myslím, že na to voliči přijdou sami. Zajímavé osobnosti jsou ti, kteří mají vládní zkušenost. Pana Středulu podporovat nebudu, protože ho podporují lidé, kteří jsou politicky zvláštní, tam bych byl naopak velmi ostražitý," říká Paroubek. 

Expremiér prozradil, že on sám o kandidatuře stále ještě přemýšlí. "Uvažuju a myslím, že do konce tohoto měsíce, nebo začátkem příštího se nejpozději rozhodnu. Záviset to bude na penězích, protože volební kampaň bez dostatečného finančního zabezpečení není možná. Programově je vše připraveno," nastínil Paroubek s tím, že jeho motivací je sloužit veřejnému zájmu a cítí ještě dostatek sil, aby byl užitečný.

Související obsah

​"Čekám na to, jak dopadnou volby. Zabýval jsem se preferencemi v Praze, u sociální demokracie to vypadá na tři procenta. Zrovna v Praze jsem pozici strany budoval a dovedl jsem ji do pražské městské rady v roce 1998, ta pozice je nyní úplně zhroucená. Bohužel koncepce, kterou zvolilo vedení sociální demokracie, jde cestou, kterou já bych nešel," uzavírá Paroubek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz