Volby do Poslanecké sněmovny 2021

SPOLU zvítězilo před ANO, koalice mají většinu. ČSSD a KSČM propadly

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny ještě nejsou kompletní, ale některé věci jsou už nyní jasné. Do Sněmovny se nakonec dostaly pouze čtyři subjekty a největší šanci sestavit společně vládu mají koalice SPOLU a PIRSTAN. První možnost ale zřejmě od prezidenta Miloše Zemana dostane Andrej Babiš (ANO), jehož hnutí ale oproti minulým volbám ztratilo. ČSSD a komunisté jsou poprvé v historii České republiky mimo Poslaneckou sněmovnu.

Vítězem voleb se stala koalice SPOLU. "Obě demokratické koalice mají ve Sněmovně většinu a mají šanci postavit vládu. Toto je změna. Spolu a společně jsme přinesly ČR šanci na lepší budoucnost, že se naše země nebude zadlužovat a zůstaneme součástí Evropy. Zejména jsou tyto volby vítězství slušné a hodnotové politiky," řekl předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala po zveřejnění výsledků z 99 % okrsků. "Změna není blízko, změna už je tady. Tahle země bude mít konečně slušného premiéra," řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.  "Z kampaně si odnášíme velké množství podnětů. Budeme dělat politiku pro celou zemi. Budeme spolu dělat lepší Českou republiku," dodal šéf lidovců Marian Jurečka.

Podívejte se na vítězný projev Petra Fialy:

​Do Poslanecké sněmovny se nakonec dostaly jen čtyři politické subjekty. Pod 5% hranicí zůstaly ČSSD, Přísaha, KSČM i uskupení TSS. Šéf ČSSD Jan Hamáček v 18 hodin oznámil, že k 25. říjnu rezignuje. Sociální demokracii i komunistům se zřejmě stala osudná spolupráce s hnutím ANO. "Platíme daň za vládní spolupráci a daň za covid," řekl šéf ČSSD. 

Vítězem voleb se koalice SPOLU stala díky ziskům z velkých okrsků. Hnutí ANO sice většinu času sčítání vedlo, ale jak začaly přicházet hlasy z velkých okrsků a z Prahy, tak SPOLU náskok postupně zmenšovalo a nakonec hnutí ANO překonalo. ANO i SPOLU získaly přes 27 % hlasů. Do Sněmovny se dostala také koalice PIRSTAN se ziskem lehce nad 15 % a hnutí SPD, která získalo pod 10 %.

Související obsah

​Největší šanci sestavit vládu tak nyní mají koalice SPOLU a PIRSTAN, které o vzájemné spolupráci v minulosti hovořily. Už dnes plánují zahájit vyjednávání. Rozhodující slovo ale bude mít prezident Miloš Zeman, který již dříve řekl, že sestavením vlády pověří lídra nejsilnější strany. Tím je Andrej Babiš (ANO). Právě Babiše už Zeman pozval na zámek do Lán. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka se schůzka bude konat od 11 hodin.

Hnutí ANO by podle aktuálních výsledků mohlo vládu utvořit s některou z koalic. Dostatek mandátů by mělo také se samotnou ODS nebo se samotným hnutím STAN. Zatímco Starostové spolupráci s ANO vylučují, tak z ODS v minulosti zaznívaly i hlasy pro tuto koalici. Předseda ODS Petr Fiala ji ovšem opakovaně vyloučil. 

V letošních volbách se také naplno projevil trend kroužkování. Voliči koalice PIRSTAN dali jasně najevo, že větší zájem mají o kandidáty Starostů a nezávislých. Naopak kandidáty Pirátů vykroužkovali a ti tak zřejmě nakonec získají jen tři poslance.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz