Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 2. 2016
střet zájmů

Babiš v úzkých: Vyhrožuje vládě! Potopí ji kvůli svému Agrofertu?

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš "začíná přemýšlet", jestli setrvá v koalici a zda vláda může pokračovat dál. Mohou za to prý podrazy koaličních partnerů. Nejprve sice mluvil o výběru mýta, ale pak přiznal, že mu vadí koaliční podpora zákona o střetu zájmů. Kvůli němu by se buď musel zbavit Agrofertu nebo odejít z vysoké politiky.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes kritizoval fungování koalice. Jako příklad nekorektního jednání uvedl dnešní kritiku premiér Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně kvízomatů nebo proces schvalování vládního materiálu k mýtu nebo provozování letecké záchranné služby. "Tak já musím říct, že začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů," řekl dnes novinářům.

 

Babiš dále uvedl, že koalice dosud fungovala dva roky normálně. "A teď navrhuje koalice různé návrhy zákonů s opozicí proti mě. A my (ministerstvo financí) jsme nyní za pitomce, i když rok a půl bojujeme proti kvízomatům," uvedl.

 

 

Premiér dnes uvedl, že nezískal podporu ministerstva financí pro myšlenku "rychlé" novely loterijního zákona, která by se týkala takzvaných kvízomatů. Zároveň řekl, že do příštího ledna, kdy mají začít platit pro hazard přísnější pravidla, tak bude stát v potírání nelegálních přístrojů potřebovat dobrou spolupráci policie, státního zastupitelství a ministerstev financí a průmyslu a obchodu.

 

"Premiérovi jsem naposledy psal 6. ledna. V dopise jsem vyzval k vytvoření specializované skupiny, jejímž cílem bude boj proti legálním loteriím. Pokud se tedy pan premiér po 44 dnech probudil a teď jde bojovat proti kvízomatům, tak to vítám. Já proti nim bojuji již rok a půl," uvedl Babiš. Zároveň dodal, že problematika kvízomatů se týká především ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra. "Takže ať si pan premiér udělá pořádek se svými ministry," dodal.

 

 

Navíc nyní připravovat novelu k loterijnímu zákonu, když od ledna by měl platit úplně nový zákon, je podle Babiše nesmysl. "V našem legislativním procesu to bude trvat tak, že to bude lícovat s novým loterijním zákonem, který schválíme a bude platit od příštího roku," uvedl.

 

Obdobný problém vidí Babiš podle svých slov u problematiky mýta. Navíc dnes naznačil, že materiál k mýtu vláda neschválila, protože zároveň neprojednala tendr na leteckou záchrannou službu. "Mám z toho takový pocit, že neschválení (pozn. mýta) souvisí s leteckou záchrannou službou," uvedl.

 

 

Zároveň odmítl kritiku vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) ohledně pomalého řešení situace kolem mýta. Připomněl, že nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch uzavřel lidovec Milan Šimonovský v době, kdy byl ministrem financí Sobotka. "Nechápu, proč jsme to dnes nemohli schválit, stejně tak tu leteckou službu," dodal. Schvalování tendru na leteckou záchrannou službu vláda dnes neprojednávala kvůli nepřítomnosti ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který má dovolenou. Kvůli jarním prázdninám chyběli na jednání vlády i další ministři.

 

Další problém vidí Babiš v podpoře, kterou slibují vládní partneři návrhu zákona o střetu zájmů, který vytvořila opoziční TOP 09. "Nebudu ale chtít aby proti tomu koaliční partneři hlasovali," uvedl Babiš. Poslanec Martin Plíšek navrhl, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Babiš je přitom vlastníkem skupiny Agrofert.

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.2. | 16:15 allanaldik
28
Jde o uplatky predevsim, Babise neuplatite miliony jako vsechny ostatni ...
29.2. | 19:09 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-11
29.2. | 18:59 spejbl112: Těší mě, že nemáš žádnou faktickou připomínku, TheBille
1.3. | 16:51 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Miloslav Kogler: Dělá mně nesmírnou radost, že tady primitivní tupá pič@, jako ty už může akorát pič0vat, kvičet a hýkat
1.3. | 11:45 Joko
10
Náhlasit nevhodný komentář
Špatná otázka.Správně zní - potopí vláda sama sebe kvůli Babišovu Agrofertu? Sobotka si se*re do vlastního hnízda. Ať to udělá a půjde do kopru i s celou ČSSD.
1.3. | 08:54 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Abych nezapomněl tam u vás na severu na toho, co koupil kouli do hlavy. Jak on se to jmenoval. Aha, už vím, Houska, k tomu si přidej ještě další zloděje tam od vás - Vaňhovou, Fišeru a Bendu z Teplic, TheBille
1.3. | 08:50 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
1.3. | 08:37 spejbl112: Tak proč nevyjmenuješ další zloděje, TheBille? Zemana, Mynáře, Šloufa, Sobotku, Grosse, Wolfa, Ratha, Krause, Kavana, Srbu, Vlčka, Svobodu, Snopkovou, a další
1.3. | 07:38 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
1.3. | 07:31 spejbl112: Kalousek má něco společnýho s biosložkou, TheBille?
1.3. | 01:03 ornelaa
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Nebuďte ovce Babis hrabe jen sám pro sebe,ale co se mu musí uznat,ze dovede oslovit sociálně slabší
1.3. | 00:14 tenistka 175 tenistka175
-3
Náhlasit nevhodný komentář
29.2. | 21:29 yjy VY jste se nám taky poved !!! To chce meduňku .....
1.3. | 00:12 tenistka 175 tenistka175
-3
Náhlasit nevhodný komentář
29.2. | 22:15 Filip Konvalinka alias Kalousek ??? Víc nenávisti/závisti a vzteku abys pohledal jinde.....A tolik mindráků !!! Kolik Vám je, vždyť Vám to podebere slinivku - A TO JE TEPRVE ZLÉ !
29.2. | 23:04 allanaldik
21
Náhlasit nevhodný komentář
Ale Babis lezi vsem v krku je neuplatny a to vsem vadi a koukam ze tady i tem diskutujicim.
29.2. | 23:03 allanaldik
12
Náhlasit nevhodný komentář
tak koukam kolik tady je kamaradu STbaku, vsichni krici chytte zlodeje jen aby odvedli od sebe pozornost a to jsou jeste vetsi tunelari nez nejakej Babis.Kdyz nekdo tuneluje miliardy tak je to dobry treba Ťok, ten vlastne Skansce NIC neprihrava nebo Kapschu,bez výběru jede dal jako by se nic nedelo-
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme