Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.11. 2017 12:29
podoba vlády

Babiš vybral ministry. Šlechtová má obranu, Ťok i Pelikán zůstanou

Babiš vybral ministry
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Od voleb uplynulo necelých šest týdnů a předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš zná všech čtrnáct členů své menšinové vlády, které v úterý představil Miloši Zemanovi. Ten jmenuje Babiše premiérem 6. prosince, vládu by měl pak jmenovat 13. prosince. Menšinová vláda ještě musí získat důvěru, kterou mu zatím nepřislíbila žádná strana.

Seznam navržených ministrů Andrej Babiš v úterý přivezl na Pražský hrad Miloši Zemanovi. Ten proti němu neměl výhrady. Jména ministrů ale Babiš zveřejnit nechtěl, i tak se ale pomalu rýsuje podoba jeho kabinetu.

 

U některých resortů ještě panuje nejistota, už v úterý ale Karla Šlechtová potvrdila ČT, že ve vládě Andreje Babiše zůstane, bude ale vést ministerstvo obrany.

 

Brabec ČTK potvrdil, že bude pokračovat jako ministr životního prostředí. Ťok by měl podle Zemanova vyjádření zůstat ministrem dopravy a ministrem spravedlnosti by měl zůstat i Pelikán. Ve vládě by měl zůstat i Martin Stropnický, který ale místo obrany povede zahraničí.

 

Ministrem vnitra v nové vládě Andreje Babiše se má stát Lubomír Metnar. Jde o bývalého náměstka resortu a někdejšího šéfa bezpečnosti strojírenských Vítkovic.

 

Jako o možném novém ministrovi průmyslu a obchodu se už začátkem listopadu mluvilo o Tomáši Hünerovi, v minulosti působil v tomto resortu jako náměstek.

 

 

O ministrovi zemědělství se podle informací ČTK zatím definitivně nerozhodlo, mluví se ale o předsedovi představenstva zemědělské společnosti Úsovsko Jiřím Milkovi.

 

Jak bude vypadat vláda Andreje Babiše

 

Finance by podle ČTK měla vést dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Babiš ji prosazoval do úřadu už po svém odvolání z vlády v květnu.

 

Ministerstvo kultury by měl podle Hospodářských novin vést Ilja Šmíd. Zdravotnictví připadne Adamu Vojtěchovi, který působil jako poradce ministerstva financí pro zdravotnictví.

 

 

Ministryní práce by měla být Jaroslava Schillerová. Ta byla od ledna náměstkyní pro daně a cla na ministerstvu financí. Ministerstvo pro místní rozvoj povede Klára Dostálová. Školství by měl vést Robert Plaga.
 

klma TN.cz