Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2018 18:22
Drahé bydlení

Ceny bytů rychle rostou. Kvůli vysoké poptávce zdražují i nájmy

Zdroj: TV Nova

V Česku i nadále rostou ceny bytů - jen v Ostravě během tří let stoupla jejich průměrná cena o polovinu. Podle odborníků za to může nedostatečná výstavba nových bytů a vysoká poptávka.

Zatímco v Praze stojí metr čtvereční 70 tisíc korun, V Ostravě za stejný metr čtvereční zaplatíte 20 tisíc. Přesto právě v Ostravě cena bytů loni stoupla o pětinu. A za tři roky dokonce o polovinu.

 

"Je malá nabídka, velká poptávka, každý si myslí, že má nemovitost za 10 milionů," komentoval pro TV Nova růst cen realitní makléř Martin Vaš.

 

Přesto výstavba bytových domů podle Českého statistické úřadu oproti loňskému roku v únoru stoupla o třetinu. Aktuálně se staví přes dva a půl tisíce nových nemovitostí. Ani to ale podle růstu cen nestačí.

 

Roli může hrát i to, že banky nemohou poskytovat stoprocentní hypotéky. Kdo si chce pořídit nový byt, musí mít našetřeno minimálně 10 procent z celkové ceny nemovitosti. Kdo tak našetřeno nemá, volí raději pronájem.

 

 

"Zdražení se projevuje v tom, že jdou na odbyt pronájmy a na základě toho i ty pronájmy zdražují," Vysvětluje realitní makléř Vaš.

 

Za byt 3+1 totiž třeba v Praze můžete zaplatit až jedenáct milionů. V Ostravě milion a půl. Naopak, kdo by chtěl při pořízení bytu ušetřit, nabízí se mu Karlovarský kraj. Ceny bytů tam klesly o 40 procent.

vbo, Jan Socha TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?