Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.1. 2016 21:19
Průšvih v Koleči

Další problém policie: Strážníci vydělávali na měření rychlosti

Zdroj: TV Nova

Skandál strážníků ze středočeské obce Koleč odhalil další problém. Dva opilé strážníky zadrželi státní policisté u Mimoně i se služebním autem a zbraněmi. Dostali totiž hlášku, že se tam porvali. Policisté z Koleče jsou známí tím, že se v obci samotné moc neukazují, ale za peníze do obecního rozpočtu pro jiné radnice měří rychlost.

Ministr dopravy v neděli připustil, že by strážnici po celé republice mohli o tuto pravomoc přijít. Vesnička Koleč pronajímá strážníky okolním obcím. Například v roce 2014 si tím přišla na statisíce korun. "Stal se z toho víc byznys než bezpečnost silničního provozu. To je evidentní," potvrdil senátor Jaroslav Kubera.

 

"Jsem připraven to v našich zákonech změnit, pokud na tom bude politická dohoda. Městská policie by neměla být zdrojem příjmu do rozpočtu obcí," odmítl ministr dopravy Dan Ťok.

 

Podle zpráv o činnosti obecní policie Koleč se strážníci věnují hlavně měření. Například v dubnu 2014 v obci Podolanka - zatímco 41krát zjistili překročení povolené rychlosti, v řádku kontrola osob je o dost nižší číslo - konkrétně trojka. A jinde vykazují už jen měření.

 

"Pokud například obecní policie nečiní, co má, tedy nezaměřuje se na veřejný pořádek a bezpečnost, ale snaží se o maximální zisk z pokut při měření, kde nehrozí žádné nebezpečí, je to jasný návod voličům, protože velitelem městské a obecní policie je starosta," prohlásil Jeroným Tejc, předseda Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

 

 

To, že nejsou policisté v ulicích Koleče vůbec vidět, potvrdili i občané. "Nejsou tady vidět, tady je nikdo nevidí," uvedla jedna obyvatelka obce. "Dělali problémy, furt zastavovali zbytečně auta, třikrát ve stejný den," řekl další obyvatel.

 

"Příjmy zejména do obcí jsou nezanedbatelné. Z hlediska bezpečnosti není v dopravě rozhodující, jestli se jede 52 nebo 53. Máme jen tři rychlosti - nulovou, přiměřenou a nepřiměřenou," sdělil Kubera.

 

"V počátku, když se zřizovala městská policie v obcích, byl záměr úplně jiný. Rychlost má na starosti státní policie i dopravní policie a v tomto směru by se o tom mělo debatovat," přisvědčil i Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09.

 

 

Strážníkům chtěli zákonodárci zakázat měření rychlosti už na začátku letošního roku. Pozměňovací návrh k novele o silničním provozu ale neprošel.

 

U severočeské Mimoně, kde policie opilé strážníky zadržela, to údajně vypadalo, že se skoro sto kilometrů od své základny chystají měřit rychlost, k tomu ale neměli žádné oprávnění. Podle posledních informací byli policisté postaveni mimo službu.

 

O bezpečnost obyvatel se teď nemá kdo starat a co je ještě zajímavější, v Koleči o obecní policii nikdo nic neví. Přestože má pouhých 600 obyvatel a osazenstvo obecní policie je místní nebo z okolních obcí, nikdo je tu nezná. Strážníci nejsou ani na místní stanici, ani dostupní na určených telefonech.
 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

31.1. | 21:57 allanaldik
11
Tohle vi snad kazdy ze mestaci meri a pokutuji nic jineho nedelaji. Poradek v ...
1.2. | 09:44 Vilém Novák
-12
Maj lidi dodržovat rychlost a nemusely by se tady pak řešit takový kraviny, zda ...
7.2. | 20:04 Vladimír Chlápek
3
Náhlasit nevhodný komentář
Sebrat jim auta-pistole a rozpustil bych je!A čepice šašků bych jim nechal na památku.............
1.2. | 21:21 Pavel Karabinoš
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tahle partička mě napařila 100m za cedulí obec 1000kč,jel jsem 56!!!!!! Upozorňují,že nikoho jsem nemohl ohrozit.... Jo a kdyby jste je viděli ,řekl jsem jim,v nasrání,že vypadají jako vandráci. Ale oni tak vypadali..... Zmuchlany ,špinavý takový humusáci,kam to došlo? Zneužití pravomoci? Treba?
1.2. | 14:50 novis7712
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Platil jsem jim pokutu 90 km od Kolče a ještě mimo obec nebyl jsem si jistej že bych překročil rychlost v obci ale nechtěl jsem se hádat.Podpořil jsem je o 1000Kč ''grrr''.
1.2. | 12:15 optimas
5
Náhlasit nevhodný komentář
p. Novák tady nejde o to jestli tu rychlost dodržovat či ne. Tohle je každého věc. Tady jde o to, že MP byla předurčena úplně k jinému účelu a ten se jaksi s pravomocí měřit vytratil. To je ten zásadní problém. měření byla jen doplňková výpomoc, ale obce si z toho udělaly živnost.
1.2. | 11:28 edajosef
4
Náhlasit nevhodný komentář
Jasně odebrat tuto "vymoženost" měšťákům a skutečné Policii,dát pořádné vybavení a nechat je dělat práci ,co jim přísluší.
1.2. | 10:31 Milan Brejcha
5
Náhlasit nevhodný komentář
Tady je třeba rozlišovat, kdo je policajt a kdo je strážník !!
1.2. | 09:44 Vilém Novák
-12
Náhlasit nevhodný komentář
Maj lidi dodržovat rychlost a nemusely by se tady pak řešit takový kraviny, zda si tím obce vydělaly nebo ne.
1.2. | 09:12 reypal
6
Náhlasit nevhodný komentář
O pořádkových amatérech mám svoje mínění.Nic hezkého to však neni. Brigádničí tam,kde to nese.Ale ani stáťáci nejsou vzorní.Čtyřproudová výpadovka z města,cca 300 m od konce obce a nastvených 57km.A žně. To,že na druhé straně města se lidi bojí přejít silnici,protože tam každý jede 80 je nezajímá.
1.2. | 08:13 mibis
3
Náhlasit nevhodný komentář
Já si myslím, že měření by mělo být jen v pravomoci státní policie - tedy ve služebním poměru. A vloni mě přímo dojali...zastavil jsem na normálním parkovišti, protože v okolí byly parkoviště pro vozíčkáře ZTP obsazené /2/.Vykázali mě odsud, že mám jako vozíčkář parkovat na místě k tomu určeném !
1.2. | 06:51 kacipavel
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jak ..další problém s měšťákama… to jsou stále stejné problémy ..jim jde jenom o jedno :jakkoliv vybírat peníze , jsou odměňováni podle toho kolik vyberou !!! Nic jiného je nezajímá , a ta banda lehkoživků jim ještě nahrává !!!