Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 2. 2018
Varování od vědců

E-cigarety ničí DNA a zvyšují riziko rakoviny, tvrdí nová studie

Elektronická cigareta
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Elektronické cigarety jsou novým trendem v kouření, protože jsou údajně zdravější a také nepáchnou jako klasický tabák. Jenže tenhle obraz nyní bourá nová vědecká studie, podle které kouř z e-cigaret poškozuje DNA a zvyšuje riziko rakoviny a srdečních chorob.

Studii provedl tým vědců z lékařské fakulty New York University. Výzkumníci účinky kouře z e-cigaret testovali v laboratorních podmínkách na myších.


A podle Daily Mirroru výsledky testů bourají představu, že elektronické cigarety jsou jakousi zdravější alternativou ke klasickým cigaretám s tabákem.


Ukázalo se totiž, že myši vystavené kouři z e-cigaret měly více poškozenou DNA v srdci, plících a močovém měchýři než ty, které dýchaly čistý vzduch.Navíc byly poškozené i "systémy", které v těle DNA po poškození znovu opravují a chrání také před rakovinným bujením. A vědci proto varují, že takzvaní vapeři, kteří holdují právě elektronickým cigaretám, jsou více ohrožení rakovinou plic a močového měchýře a také nemocemi srdce.


"Je důležité si uvědomit, že řada lidí používá e-cigarety ne kvůli tomu, aby přestala s kouřením klasických tabákových, ale využívá je proto, že si myslí, že jsou elektronické cigarety neškodné a bezpečné," píší mimo jiné vědci.

pez TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama