Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 3. 2018
Aktuální čísla

Evropská komise prozradila, kolik do Evropy přišlo vloni migrantů

Převrácená uprchlická loď
Zdroj: facebook.com, Marina Militare
Uprchlíci

Evropská komise ve středu zveřejnila, kolik migrantů přišlo v uplynulém roce do Evropy. Pokud jde o ilegální překročení hranice, komise zaznamenává stálý pokles. V roce 2017 evropskou hranici nelegálně přešlo 205 tisíc lidí, což je méně, než před vypuknutím uprchlické krize! Přesto stále EU musí řešit statisíce žádostí o azyl.

V minulém roce i v uplynulých měsících letošního roku se potvrdil trend klesajícího počtu nelegálních migrantů. V roce 2017 překročilo ilegálně hranici 205 tisíc osob. Podle Evropské komise to je o 28 % méně, než v roce 2014, tedy v posledním roce předtím, než vypukla migrační krize.

 

"Se snížením počtu příchozích o téměř 30 % ve srovnání s předkrizovým rokem 2014 nastal čas urychlit a zintenzivnit naše úsilí ve všech oblastech – nesmíme polevit. Nemůžeme se spokojit s tím, co se podařilo. Potřebujeme více rychlejších návratových akcí, správu hranic a legální cesty, zejména pro přesídlování z Afriky, ale i Turecka," komentoval výsledky komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos.

 

Azylový systém je stále velmi vytížený. V loňském roce bylo podáno 685 tisíc žádostí o azyl. Komise je spokojena hlavně s dohodou s Tureckem. Po jejím uzavření se v podstatě podařilo ukončit ilegální migraci přes Egejské moře, kde EU zaznamenala 97% pokles nelegálních překročení hranice. V Turecku je stále téměř 3,5 milionu syrských uprchlíků.

 

 

Komise také chválí, že se podařilo zachránit desetitisíce lidských životů. Od února 2016 zachránily evropské lodě ve Středozemním moři 285 tisíc migrantů. Vedle toho byly zachráněny také 2 tisíce migrantů, které převaděči zanechali svému osudu v poušti.

 

Důležitým prvkem potřebným k řešení migrační krize je vracení uprchlíků do zemí původu. Od loňského léta se podařilo uzavřít dohody s dalšími třemi státy, které souhlasí s tím, že si budou brát své občany zpět. Komise chce připravit mechanismus, který by umožnil u zemí, které v návratech migrantů nespolupracují, zpřísnit vízové podmínky. Od poloviny loňského října se podařilo deportovat při 135 návratových operacích zhruba 4 000 migrantů.

 

 

"Dnešní zpráva mapuje pokrok dosažený od listopadu loňského roku, který je výsledkem našeho společného úsilí zvládat migraci komplexním způsobem. Musíme udržet tempo a tvrdě pracovat na dalších opatřeních, včetně dohody na reformovaném azylovém systému. Některé z těchto kroků jsou velmi naléhavé, například poskytnutí finanční příspěvků, k nimž se členské státy zavázaly. Zvládání migrace zůstává pro naše občany jednou z nejvyšších priorit a dosáhneme jí pouze opravdu komplexním a kolektivním zapojením," dodal 1. místopředseda komise Frans Timmermans.

vbo TN.cz
Reklama