Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2016 21:13
Návrh Evropské komise

Evropská unie chce jednotné mýto, platit se bude za kilometr

Zdroj: TV Nova

Dálniční známky budou minulostí a řidiči zaplatí za každý ujetý kilometr. Tak to bude vypadat, pokud projde návrh Evropské komise, která plánuje v celé Evropské unii zavést jednotný systém mýtného pro osobní auta. Ten platí už pro kamiony, kterým se ale kvůli tomu podle sdružení dopravců jízda po dálnicích několikanásobně zdražila.

Kromě České republiky fungují dálniční známky i v Rakousku, nebo na Slovensku. Mýtné brány zase v Polsku, ve Francii, nebo ve Velké Británii. A Estonsku, Lucembursku, nebo Monaku se pro změnu poplatky na dálnici platit nemusí. Právě tyto rozdíly chce Evropská komise zrušit.

 

"Potřebujeme evropské řešení pro poplatky za využívání silnic. Mnoho rozdílných mýtných systémů představuje překážku v mobilitě na vnitřním trhu," navrhuje eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová, a to kvůli záměru Německa zpoplatnit dálnice jen pro cizince.

 

"Čekáme na první návrhy. Věříme, že se budeme moci vyjádřit a následně budeme podnikat další kroky," uvedlo české ministerstvo dopravy.

 

S nápadem evropské komise ale nesouhlasí čeští politici. Vzdát se dálničních známek nechtějí. "Já si nemyslím, že je to úplně dobrý nápad. Je to příliš ambiciózní. A myslím si, že by si Evropané měli určit, jestli chtějí mýto vybírat a jak ho chtějí vybírat," prohlásil ministr dopravy Dan Ťok.

 

 

"Je to další nesmysl ze strany Evropské komise, nevidím důvod pro to, aby bylo všude jednotné mýto. Proč si to nemohou řešit země jako dosud," ptá se poslanec Petr Fiala.

 

Kamiony platí v Česku za každý ujetý kilometr už několik let. A kvůli jednotnému mýtu se podle sdružení dopravců jízda po dálnicích zdražila, prý deseti až dvacetinásobně. A stejný osud by zřejmě čekal i osobní auta.
 

TN.cz