Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2016 21:13
Návrh Evropské komise

Evropská unie chce jednotné mýto, platit se bude za kilometr

Zdroj: TV Nova

Dálniční známky budou minulostí a řidiči zaplatí za každý ujetý kilometr. Tak to bude vypadat, pokud projde návrh Evropské komise, která plánuje v celé Evropské unii zavést jednotný systém mýtného pro osobní auta. Ten platí už pro kamiony, kterým se ale kvůli tomu podle sdružení dopravců jízda po dálnicích několikanásobně zdražila.

Kromě České republiky fungují dálniční známky i v Rakousku, nebo na Slovensku. Mýtné brány zase v Polsku, ve Francii, nebo ve Velké Británii. A Estonsku, Lucembursku, nebo Monaku se pro změnu poplatky na dálnici platit nemusí. Právě tyto rozdíly chce Evropská komise zrušit.

 

"Potřebujeme evropské řešení pro poplatky za využívání silnic. Mnoho rozdílných mýtných systémů představuje překážku v mobilitě na vnitřním trhu," navrhuje eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová, a to kvůli záměru Německa zpoplatnit dálnice jen pro cizince.

 

"Čekáme na první návrhy. Věříme, že se budeme moci vyjádřit a následně budeme podnikat další kroky," uvedlo české ministerstvo dopravy.

 

S nápadem evropské komise ale nesouhlasí čeští politici. Vzdát se dálničních známek nechtějí. "Já si nemyslím, že je to úplně dobrý nápad. Je to příliš ambiciózní. A myslím si, že by si Evropané měli určit, jestli chtějí mýto vybírat a jak ho chtějí vybírat," prohlásil ministr dopravy Dan Ťok.

 

 

"Je to další nesmysl ze strany Evropské komise, nevidím důvod pro to, aby bylo všude jednotné mýto. Proč si to nemohou řešit země jako dosud," ptá se poslanec Petr Fiala.

 

Kamiony platí v Česku za každý ujetý kilometr už několik let. A kvůli jednotnému mýtu se podle sdružení dopravců jízda po dálnicích zdražila, prý deseti až dvacetinásobně. A stejný osud by zřejmě čekal i osobní auta.
 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.1. | 18:24 mech4077
45
EU chce jednotné mýto a my chceme jednotné platy .
6.1. | 18:18 bimbi20
-27
Jen ať se platí a pokud možno, co nejvíce. Češi jsou tlustý jako prasata, na ...
7.1. | 07:26 koxkum
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud obyvatelé členských zemí nemají standartní příjmy ,nemohou si nechat líbit standartizaci svých výdajů,to snad pochopí každý blbec.Jinak je to jen zlodějina ,kdy chudší sponzorují bohaté.Ale to je kapitalismus,kde zlodějiny bohatí vymýšlí a dokážou si je i zrealizovat pomocí zákonů.Howhgh.
6.1. | 21:41 Robert Matula
2
Náhlasit nevhodný komentář
To neprojde a když jo tak se EU další den rozpadne.
6.1. | 20:08 Karel Kadleček
2
Náhlasit nevhodný komentář
Musíte také koukat dobře srovnat platy ale nároky na život jsou jiné všude. To co člověk vidělá navíc zaplatí víc za službách! A každý má možnost volby..
6.1. | 20:03 Karel Kadleček
2
Náhlasit nevhodný komentář
Blbost totální. Vše kvůli zpoplatnění dálnic v německu. Jinak všechny auta registrovaná v SRN platí silniční daň což je i za dálnice a není to malá částka! Dálnice v SRN jsou bezplatné pouze pro cizince. Jinak rozdíly mezi EU a ČR je velká např. Autopojistka čr okolo 10tis s připojištění SRN 30 tis.
6.1. | 19:37 pichav
-1
Náhlasit nevhodný komentář
TO ZAS BUDE V KANALECH AUT !!!! PO DALNICICH CESI NEBUDOU JEZDIT VUBEC !!!! PRECE NEBUDOU PLATIT !!!! KDYZ MUZOU JET KANALEM !!!! A PRISYSLIT NA UCET !!!! A NA DALNICICH BUDOU KONECNE ALE JE STROMU !!!! A TO CESI MUZOU !!!! V ALEJICH NABLITO !!!!
6.1. | 19:30 allanaldik
13
Náhlasit nevhodný komentář
Ty politici v Bruselu jsou upne na palici, chteji vsem jen rozkazovat a zneprijemnovat ziti v evrope.
6.1. | 19:12 cmoudicek1
15
Náhlasit nevhodný komentář
Okamžitě pryč z takového spolku pod vedením tupých dutých hlav!!!
6.1. | 19:06 stupurak10
16
Náhlasit nevhodný komentář
EU na to má platy ale v česku jsou Africké platy a Americké ceny tak co chtějí????A naše tupá vláda si to neuvědomuje a odklepne to aby měli pokoj a klid od unie.
6.1. | 18:41 overal
20
Náhlasit nevhodný komentář
Nejdříve chci stejný plat, jako mají ti zbyteční příživníci z EU potom si nějakého mýtného ani nevšimnu!
6.1. | 18:24 mech4077
45
Náhlasit nevhodný komentář
EU chce jednotné mýto a my chceme jednotné platy .