Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.1. 2016 06:14
Video + Galerie Útok na hotel

Hotel v Burkině Faso přepadli teroristé z Al-Káidy: 29 mrtvých!

Hlavní město africké země Burkina Faso se v pátek vpodvečer proměnilo ve válečnou zónu. Ozbrojenci severoafrické odnože Al-Káidy přepadli zdejší luxusní hotel, který využívají i zaměstnanci OSN a zahraniční turisté. Zahynulo 29 lidí. Bezpečnostní složky hotel obsadily po 9. hodině našeho času. Zachránily 150 lidí, tři útočníky zabily. Čtvrtého atentátníka zlikvidovaly v jiném hotelu.

Mela se ve městě Ouagadougou strhla přibližně v půl osmé večer místního času (20:30 našeho času). Podle dostupných zpráv na hotel Splendid zaútočili minimálně tři ozbrojení muži v turbanech, píše Russia Today. Think tank SITE,který monitoruje teroristické aktivity, informoval, že se k útoku přihlásila severoafrická odnož Al-Káidy.


Útočníkům se v hotelu podařilo zajmout více než sto rukojmích. Armáda Burkiny Faso, společně s francouzskými a americkými vojáky zahájila nad ránem protiútok na hotel.


 

Ministr komunikací Remis Dandjinou řekl agentuře AFP, že se podařilo osvobodit 63 rukojmí, z nichž 33 bylo zraněno. Bezpečnostní složky neměly v 6 hodin našeho času stále celý hotel pod kontrolou. V 9:20 našeho času uvedl ministr vnitra, že armáda z hotelu zachránila 150 rukojmí a zabila tři útočníky.

 

Podle ministra vnitra se ale boje rozhořely v jiném hotelu, uvedla AFP. Prezident Burkiny Faso před polednem uvedl, že do jiného hotelu se přesunul čtvrtý útočník. Policii a armádě se jej podařilo zlikvidovat. Mezi útočníky byly i dvě ženy. 29 obětí pocházelo z 18ti různých států. Podle ministerstva zahraničí by mezi oběti neměli být žádní Češi.

 

110

GALERIE: Útok na hotel Splendid v Burkině Faso

Zdroj: ČTK

Útok na hotel Splendid v Burkině Faso - 4

Hodnocení:

 

Podle úřadů Burkiny Faso se našlo 10 těl naproti hotelu v populární kavárně Cappucino Café, uvedla agentura AP. Ředitel místní nemocnice informoval agenturu AFP, že pří útoku zahynulo minimálně 20 lidí, včetně západních rukojmí. Prezident země potvrdil v sobotu před polednem 23 obětí, později se počet mrtvých zvýšil na 29. Na místě zasahovali také hasiči. Teroristé před protiútokem armády založili několik ohňů v recepci hotelu.
 Podle agentury Reuters útočníci před vpádem do hotelu podpálili několik aut a divoce stříleli do vzduchu. Podle svědků útočníci, pravděpodobně islamisté, cílili nejen na samotný hotel, ale i na kavárnu na druhé straně ulice, která je oblíbená mezi západními turisty.

 

Záběry z teroristického útoku na hotel Splendid:

 

Vojákům z Burkiny Faso pomáhali kolegové z Francie, kteří se do Ouagadougou přesunuli narychlo z Mali, a také američtí vojáci, kteří mají jinak na starosti ostrahu amerického velvyslanectví.

 

Bezpečnostní složky brali situaci velmi vážně. Jen před pár měsíci, v listopadu, došlo v hlavním městě sousedního Mali Bamaku k útoku na hotel Radisson Blu, při kterém ozbrojenci zajali 170 rukojmí. Při přestřelce s ozbrojenými složkami 19 rukojmí zahynulo.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.1. | 23:36 pichav
23
KDY UZ VSICHNI TURISTI POCHOPI !§!! ZE NEJLIP JE DOMA !!!! A ZUSTANOU TAM !!!!! ...
15.1. | 23:34 jodu
-8
Kdopak to asi zase zaútočil? křesťané, Židé, ...
16.1. | 17:47 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
16.1. | 12:47 cipisek671: Jistě, kalachy dostali od Amíků. Jen si pičuj, kvič a hýkej. To už je totiž jediný co můžeš a zmůžeš, TheBille
16.1. | 11:51 hladik josef
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Pan-then.Zapoměl jsi dodat ještě Izrael ty magore.Kod tady cvičil za totality teroristy za tomůže i celý východní sektor.Tak se srovnej a nežvaň s tím tvým kámošem cipískem a pichavem.Jsou to stejní ubožáci jako ty
16.1. | 11:46 Jaromír Pokorný
3
Náhlasit nevhodný komentář
jodu: Můžeš prosím přestat psát ty patlaniny!!
16.1. | 11:04 pan-then
4
Náhlasit nevhodný komentář
cipísek s pichavem mají pravdu za všechno může usa.
16.1. | 10:29 allanaldik
4
Náhlasit nevhodný komentář
Al-kaida stejna verbez jako ISIS, muslimove.
16.1. | 09:54 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
cerni muzi proste vrazdeni miluji...je to,kromne extremni snahy mnozit se, jejich nejsilnejsi pud...tyto jevy jsou soucasti evoluce cerneho kontinentu...jenom RPG a Kalasnikovy,semtex a media tomu daly trochu bizarnejsi raz...jejich prirozene chovani a nedilna soucast jejich kultury, hodnot...
16.1. | 09:36 petalinos
14
Náhlasit nevhodný komentář
Přátelé.Svět jak jej známe je do p rdele.Každé ráno co otevřu zprávy nějaká bomba nebo přepadení ozbrojenci,znásilnován a další zvrhlostí.Lidi jsou jen dobytek který nemá uctu k ničemu,ani si neváží toho nejcenějšího-lidského života.Ani se nedivím že matka příroda se bouří
15.1. | 23:36 pichav
23
Náhlasit nevhodný komentář
KDY UZ VSICHNI TURISTI POCHOPI !§!! ZE NEJLIP JE DOMA !!!! A ZUSTANOU TAM !!!!! MY TU TREBA NECHCEME ANI JE ANI TY JEJICH PYZMA A PIZAMA UZ VUBEC NE !!!! JAK TO ZE JESTE NEJSOU PLNE LECEBNY PRO ODVYKANI CESTOVANI !!!! TO CESI BY OBSADILI PAVILON CHORVATSKO !!!
15.1. | 23:34 jodu
-8
Náhlasit nevhodný komentář
Kdopak to asi zase zaútočil? křesťané, Židé, Hinduisti nebo mirumilovni a vzdělání muslimové.Tady není co hádat už víme kdo to byl!!!