Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.7. 2016 19:19
Vaše téma

Expert na cestovní ruch: "S terorismem se musíme naučit žít."

Zdroj: TN.cz

Hostem diskuzního pořadu Vaše téma bude v úterý místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jan Papež. Řeč bude samozřejmě o bezpečnosti na letních dovolených. Přímý přenos startuje v 17:30.

Moderátorka Michaela Šmídová s expertem hovořila o událostech, které v posledních dnech zasáhly turistická letoviska. Řeč byla hlavně o Turecku, které je stále jednou z nejpopulárnějších destinací pro české turisty. Je podle Jana Papeže bezpečné létat do Antálie, kam většina turistů směřuje?

 

"Turecko je velice komplikovaná země, ale také velice obrovská země. Turecká riviéra je daleko od míst, kde byly problémy. Letoviska jako taková jsou v úplném klidu. I během puče klienti potvrzovali, že nebyla ani vyšší aktivita vojáků nebo policistů. Během puče fungovala elektřina a mobilní telefony," řekl v pořadu Vaše téma místopředseda ACK Jan Papež.

 

Politika prezidenta Erdogana je podle Papeže nepředvídatelná. Obavy má akorát z toho, kdyby Erdogan začal výrazněji zasahovat proti Kurdům a ti se začali bránit formou terorismu. Cestovní kanceláře ale podle Papeže situaci sledují a jsou připravené v případě potřeby svým klientům pomoci.

 

 

Na Turecké riviéře se podle Papeže mohou turisté volně pohybovat i mimo rezorty a vyrážet na většinu výletů. Jiná je situace v Istanbulu. Tam by Papež necestoval. "Istanbul je takový kotlík," řekl v pořadu Vaše téma na dotaz divačky, zda je bezpečné zúčastnit se jako plavec či divák mezinárodních plaveckých závodů přes Bospor. "Určitě je bezpečnější zúčastnit se ho jako plavec než jako divák," řekl s tím, že ministerstvo zahraničí doporučilo vyhýbat se velkým shromážděním.

 

V Turecku si ale podle Papeže všichni uvědomují význam turistiky pro ekonomiku. "Říká se, že jeden klient živí 10 místních obyvatel. Na to jsou napojeny celé rodiny. To si nikdo nedovolí risknout, protože pro tu svojí věc potřebuje nějakou veřejnou podporu," myslí si Papež.

 

Většina klientů na dovolené i po pokusu o puč normálně odcestovala. Podle Papeže také hrálo roli, jak která cestovní kancelář s klienty komunikovala. Někteří klienti, kteří ráno po pokusu o puč avizovali, že se okamžitě z Turecka chtějí vrátit, ještě v průběhu dne své rozhodnutí měnili.

 

 

Klienti, kteří cestují s cestovní kanceláří, mají v takovýchto případech šanci změnit cíl své dovolené. Záleží na velikosti cestovní kanceláře. Ty se klientům většinou snaží vycházet vstříc a nabízet alternativní řešení i s vědomím, že o peníze, které už za klienta v zahraničí zaplatily, přijdou. Pokud by ministerstvo celou zemi prohlásilo za nebezpečnou, musely by cestovní kanceláře vrátit klientům všechny peníze. Tak je tomu podle Papeže i v případě cest do Istanbulu.

 

Co se jiných destinací týče, otázka padla třeba na stále populárnější Omán, který Jan Papež dobře zná. "Já Omán miluju," přiznal v pořad Vaše téma. "Je to jedna z nejkrásnějších zemí, také proto, že ománský vládce nemá agresivní potřebu ukazovat světu, jak moc je bohatý. Pořád má charakter starého arabského světa. Je to naprosto bezpečná země, chodit můžete, kam chcete. Není to nejlevnější země a není moc vlídná k baťůžkářům," popisuje Papež Omán.

 

 

Padla také otázka na cesty do velkých evropských měst, které se v posledních měsících staly terčem teroristických útoků. "Musíme se naučit s terorismem žít. Terorismus je součástí naší generace, stává se součástí našeho života. Musíme se naučit s tím žít," řekl Papež s tím, že určitou představu o bezpečnosti jednotlivých zemí můžeme získat na základě toho, jak se země angažuje ve světové politice. Za bezpečnější označil třeba Skandinávské země, Island nebo Pobaltí.

 

Češi si v posledních letech oblíbili okolní země, kam se stále častěji vydávají, kvůli nestabilitě v turistických destinacích. Slovensko se podle papeže přesunulo z 5. místa na 1. Češi také více cestují do Rakouska, Maďarska nebo do Německa.

 

pez TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama