Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.2. 2017 15:20
Poslední vzkaz

Nechtěl do vězení, tak se zabil! Z dopisu na rozloučenou mrazí

Zdroj: TV Nova

Jaroslav Janota měl jít kvůli střelbě na exekutory na 12 let za mříže. Do vězení ale nepůjde, ve středu odpoledne spáchal v Napajedlech sebevraždu. Těsně předtím na svém blogu popsal, proč se k činu uchýlil.

Nejprve krajský a poté i vrchní soud poslal Jaroslava Janotu na 12 let do vězení. Za mříže se ale nedostane, ve středu totiž skočil ze sedmého patra panelového domu a zemřel. Ještě předtím ale na svém blogu vysvětlil, co ho k zoufalému činu vedlo.

 

Na své stránce zveřejnil vzkaz, který podle informací TV Nova po jeho smrti editor blogu stáhl. V něm se naposledy loučí. "Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě, potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti," loučil se Janota se světem.

 

"Mrzí mne takový konec. Překonat silný pud sebezáchovy je opravdu těžké. Ale musím jej překonat. Žádná jiná možnost mi zkrátka nezbyla. Líbilo se mi tady, ale asi jsem se měl narodit v nějakém právním státě. Možná příště. Sbohem a amen," uzavřel.

 

 

Ještě předtím Janota popsal, co se v osudný den stalo. 12. ledna 2016 doma spal po náročné noční směně, když ho probudily zvláštní zvuky. Údajně byl unaven a navíc vyděšen k smrti, proto sáhl po své legálně držené zbrani. "Cizí osoby se pohybovaly v mém bytě a pokoušely se násilím dostat ke mně do pokoje," popsal Janota.

 

Nejdříve stačilo zamířit na dveře, aby exekutoři utekli. Jeden z nich se ale prý do bytu vrátil. "Slyšel jsem zvláštní kovové zvuky, které zněly jako nabíjení dlouhé zbraně. To už jsem měl opravdu panický strach o svůj život. Rozhodl jsem se pro varovný výstřel," dodal muž.

 

Pak ale zasáhla náhoda. Janota prý nejdříve mířil k zemi, nakonec chtěl ale vystřelit do stropu. Jenže zbraň měla dvoučinnou spoušť, k výstřelu tedy došlo až při uvolnění spouště. "V průběhu pohybu zbraně směrem zezdola nahoru došlo k uvolnění spouště a tedy k výstřelu," svěřil se na blogu.

 

Střela prošla dveřmi, exekutor utekl z domu a Janota znovu usínal. Pak ho probral vrtulník, který přistával mezi domy, z něj vybíhaly desítky policistů. Vydal se na balkon, kde po něm policejní vyjednavač chtěl zbraň, kterou Janota odevzdal.

 

 

Když se dostal z bytu, policisté ho odvezli na policejní stanici. Absolvoval dechové testy i krevní odběr, poté mu prohledali byt a zajistili stopy. Po noci strávené ve vazební věznici Janotu pustili. Na soud pak čekal na svobodě, čemuž se v textu vzhledem k obvinění z pokusu o vraždu diví. Soudce se však s jeho verzí příběhu neztotožnil a poslal ho do vězení na 12 let.

 

V závěru uvádí, že přišel na jediný způsob, jak se vyhnout nástupu do vězení. Sebevraždu spáchal ve středu odpoledne, před očima mnoha svědků skočil ze sedmého patra panelového domu. Všemu přihlíželi také záchranáři a policisté, muže ale nedokázali přesvědčit, aby neskákal.

 

"Samozřejmě jako rozpočtově odpovědný občan vím, jak se legálně vyhnout nástupu do vězení a ušetřit tak českým daňovým poplatníkům náklady za můj pobyt ve věznici s ostrahou. Bohužel tento způsob je opravdu až příliš definitivní. Ale je jediný. Není na vybranou," napsal Janota v posledním publikovaném příspěvku.

 

Přečtěte si celý Janotův vzkaz, který byl pak smazán:

Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě, potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti. A tuto poslední svobodu už si nesmíte nechat nikým vzít. Je třeba myslet na heslo všech revolucionářů a bojovníků proti diktátorům. Svobodu, nebo smrt. Když vás někdo záměrně a bůhví z jakých malicherných příčin připraví o vaši svobodu, zbývá už jenom smrt. Je lépe čestně a svobodně zemřít, než existovat jako otrok. Nejhorším druhem otroctví je totiž otroctví dobrovolné.

Už Tomáš Masaryk napsal koncem 19.století svou práci o fenoménu sebevraždy v moderní době. Sebevražda je konečné řešení bez možnosti opravných prostředků. Vždycky jsem ji považoval osobně za selhání a zbabělost. Ale někdy je člověk zatlačen do kouta a nemá jiný čestný únik z beznadějné situace.

A přesně v takové situaci jsem se ocitnul. Ne vlastní vinou. Proto jsem se rozhodl pro definitivní odchod z tohoto světa. Než se nechat zavřít na 12 let do vězení a nechat se šikanovat, beztrestně urážet či ponižovat od sadistických vězňů či dokonce dozorců, tak je lépe definitivně odejít. Ale jako svobodný člověk. Policie, státní zástupce a soudy si udělají čárku a hodí to za hlavu. Mrzí mne takový konec. Překonat silný pud sebezáchovy je opravdu těžké. Ale musím jej překonat. Žádná jiná možnost mi zkrátka nezbyla. Líbilo se mi tady, ale asi jsem se měl narodit v nějakém právním státě. Možná příště. Toto je můj definitivně poslední blog. Sbohem a Amen.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.2. | 13:46 Petr Kelenda
37
ČR je na tom katastrofálně s vymahatelností práva. Soudy pracují proti lidu a ...
23.2. | 13:56 multikulty
-22
O dalšího nemuslima míň. Jen tak dál !!
24.2. | 16:15 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Curyna je semnou slusna,,no, nevim, kdo mne stebou dava do kupy..Ikdyz curryna je celkem vec uzitecna, ale kcemu je mi cuuuurak jako ty`? Uz si zjistil to HDP Ciny?
24.2. | 11:02 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, ja nic nesrovnavam, vas na uroven Ghany nebo Somalska pasovala JPM..Tech se zeptej, jak ktomu dosli! HDP Ciny si zjisti taky sam, kdyz potom tak touzis..Me staci co voko vidi.Voko neni pitcha! Az to zjistis tak mne stim skus ohromit..
24.2. | 09:04 maxfox
1
Náhlasit nevhodný komentář
24.2. | 08:29 satanastatavas - škoda že po 89. rozprodali všechny naše lodě.Mohli jsme společně se Somálci přepadat ostatní.Oni by nás vyškolili,když jsme si nyní rovni.
24.2. | 08:29 satanastatavas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko, co bych zachazel do detailu? Tobe musi stacit to, ze po 26 letech te vasi imitace na "Demokracii" patrite mezi rozvojove staty spolu se Somalskem a treba Ghanou..Nize uz je jen Bananova republika..Nevsiml sem si , zeby CIna, vedena komunisty do nektere z techto kategorii patrila.
24.2. | 01:45 Věra Colbecková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Česká justice nefunguje. Hází nás všechny do jednoho pytle, a většinou se dostává více pochopení pachateli, nežli oběti. Nikdo tu neočekává, že někdo by mohl byt poctivý a pravdomluvný. Bohužel, vím o tom své. Nedávno na mne spáchali takový atentát, že ještě dnes se snažím se z toho vzpamatovat.
23.2. | 22:24 Jindra Kuklová
4
Náhlasit nevhodný komentář
to byl jeden sebevrah o kterém se ví,ale takových co spáchali sebevraždu,je daleko víc,mluví se o nich,jako o dlužníkách,jako o problémových lidech,nikdy se nezkoumá proč to udělali,dostali se vlivem vlády a soudů do bezvýchodných situací a spoustě těch co odešli kvůli situaci v čechách se nemluví
23.2. | 21:02 satanastatavas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tak DRzko koukej vic trtkat a az vas bude taky puldruhy miliardy tak to porovname..Zatim je Cina jen nejsilnejsi ekonomikou sveta..Mate co delat..
23.2. | 20:16 maxfox
3
Náhlasit nevhodný komentář
Doufám že ten soudce a exekutor nebudou mít do konce života klidné spaní.Dohnali do té doby beztrestného člověka ke smrti.
23.2. | 20:15 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
No prave, jake bylo HDP v Cine v 80tem a jake je dnes..Jake bylo v 80tem vCSSR a jake je dnes..A jake je HDP v CINE dnes a jake je dnes HDP v Cesku..Pochybuji ze JPM zaradilo i Cinu mezi rozvojove zeme..
23.2. | 20:12 satanastatavas
-1
Náhlasit nevhodný komentář
19.05--kdepak..To vse jen proto, ze jiste i on volil v 89 Kapitalismus..A ted se kolektivne ptate--zacotomame?
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme