Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2017
Dávejte pozor

Nová vlna útoků na facebooku! Vysává z lidí velké peníze!

Falešné profily na Facebooku
Zdroj: Profimedia, Facebook
Ilustrační foto.

Policie varuje před novou vlnou podvodů na facebooku! V poslední době se zloději snaží ve větší míře než kdy dříve připravit české uživatele o peníze.

V posledních dnech a týdnech podvodníci opět začínají ve velké míře útočit na české uživatele oblíbené sociální sítě Facebook. Pomocí jednoduchého triku dokáží ty méně pozorné připravit o tisíce korun.

 

Slouží jim k tomu jednoduchý trik, kdy zkopírují profil známé osoby a pak uživatele sítě kontaktují se žádostí o zaslání SMS kódu z telefonu. Pokud to oslovený udělá, podvodníci mu vysají přes internetové bankovnictví účet.

 

"Přesto, že podobná vlna útoků již české sociální sítě zasáhla, s lehkou obměnou se vrací a působí uživatelům další škody. V první vlně, která odstartovala ve větším měřítku asi před dvěma lety, docházelo k masivním krádežím přístupových údajů do uživatelských profilů," upozorňuje policie.

 

 

V současné době využívají podvodníci toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily, a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotografií a osobních informací. Následně založí profil s identickým či velmi podobným jménem a profilovou fotografií z původního (originálního) účtu. Poté se snaží kontaktovat přátele spřízněné s profilem, ze kterého byla tato data odcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají do přátel, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotografii.

 

Útočníci se následně pokouší získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat, a odeslat na ně ověřovací SMS pro mobilní platby (například za zakoupenou hru).

 

Takto například vypadají zprávy, pomocí kterých útočníci své oběti kotaktují:


„hi dej mi své císlo?“ “nyní sms dorazila vodafone ?”
“Vysvetlím Ti to. Napiš mi, prosím te, ten príchozí kód. ?”

 

Jak se podobným útokům bránit?

 

-V první řadě, pokud už uživatelé své telefonní číslo odeslali, by v žádném případě příchozí SMS kód neměli přeposílat nikomu dalšímu.
-Podvodný facebookový profil lze snadno zablokovat, pokud jej nahlásí reální přátelé profilu, který byl okopírován.
 

vrl TN.cz