Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.7. 2016 03:59
Proti Erdoganovi

V Turecku zatýkají tisíce pučistů! Lidé chtějí zavést trest smrti

Zdroj: TV Nova

Po nezdařeném pokusu o vojenský převrat začalo v Turecku rozsáhlé zatýkání. Celkem bylo zadrženo na 3000 vojáků a téměř stejně soudců. Počet obětí vzrostl na 290, z toho je více než třetina pučistů. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby Češi necestovali do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. Lidé v ulicích Ankary oslavovali v noci konec pokusu o převrat a v ulicích drží "hlídky demokracie".

Premiér Binali Yildirim připustil, že puč je "černou skvrnou" na turecké demokracii. Při svém vystoupení v zákonodárném sboru uvedl, že organizátoři převratu nejsou vojáky, ale teroristy, kteří zaútočili na parlament. Puč ve společném prohlášení odsoudily všechny čtyři hlavní politické strany v zemi.

 

Někteří ze zadržených vyšetřovatelům řekli, že nevěděli o tom, že se účastní pokusu o puč, napsal turecký deník Hürriyet. Jejich velitelé jim prý řekli, že jde o vojenské cvičení. Vojáci pak údajně pochopili, že jsou součástí puče až ve chvíli, když viděli civilisty, jak šplhají na tanky.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil čistku v "paralelních strukturách" armády. Odstranit je z ní podle nich třeba příznivce duchovního Fethullaha Gülena, kterého prezident označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval.

 

Jste v Turecku? Ozvěte se nám na telefon 606 09 09 09, nebo na mail zpravy@nova.cz.

 

Premiér Yildirim uvedl, že každá země, která se postaví za Gülena, nebude přítelem Turecka a bude vnímána jako stát, který je ve válce s tímto členem NATO. Erdogan pak oznámil, že žádá po USA, aby Gülena vydaly. Jak uvedl, byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám". Do ulic vyšly na podporu turecké vlády tisíce lidí.

 

Situaci v Turecku jsme sledovali online:

On-line reportáž

Pokus o převrat v Turecku

20:37

Turečtí představitelé se znovu nechali slyšet, že vláda má situaci v zemi pod kontrolou. Ministr obrany ale v sobotu uvedl, že je třeba, aby úřady v zemi zůstaly i nadále ostražité.

20:00

Turecko nikoho nepopravilo od roku 1984 a nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.

19:41

O trestu smrti bude podle Erdogana jeho vláda jednat s opozičními stranami. "Nebudeme toto rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se pokusili o převrat v této zemi, musí zaplatit," dodal.

 

Právě v souvislosti s nezdařeným pučem a kvůli údajnému napojení na Gülena odvolala nejvyšší soudní kontrolní rada 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné rady, která má mimo jiné vliv na složení části turecké obdoby ústavního soudu. Televize NTV následně informovala, že turecké úřady nařídily zadržení těchto 2745 soudců a rovněž i státních zástupců.

 

V turecké metropoli zadrželi 149 policistů. Informovala o tom v neděli v noci státní agentura Anadolu. V rámci probíhajícího vyšetřování bylo rovněž zadrženo 70 generálů a admirálů, včetně bývalého velitele tureckého letectva Akina Öztürka.

 

Jedním z vysoce postavených zadržených generálů je i Bekir Ercan Van, velitel letecké základny Inçirlik na jihu Turecka, odkud startují stroje mezinárodní koalice do boje proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

 

Prezidentský úřad vyzval občany, mimo jiné prostřednictvím sms zpráv, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Podle tureckého ministra obrany bylo převratu zabráněno a vláda má vše pod kontrolou. Hrozba puče ale podle něj ještě nebyla zcela odstraněna. I on proto vyzval stoupence vlády, aby zůstali v ulicích.

 

18

GALERIE: Pokus o převrat v Turecku

Zdroj: Profimedia

Pokus o převrat v Turecku

Hodnocení:

 

Na severu Řecka mezitím přistál vrtulník s osmi tureckými vojáky, kteří se zřejmě na zmařeném puči podíleli. Turecko už požádalo o jejich vydání, Atény ale nejdříve posoudí žádost o azyl, kterou na místě podali. Helikoptéru Řekové Turecku vrátí, "jakmile to bude možné".

 

Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panoval chaos. Množství letů bylo zrušeno. Společnost Turkish Airlines lety z Istanbulu obnovila, některé ze zahraničních aerolinek nicméně víkendové lety zrušily.

 

 

Demokraticky zvolenou tureckou vládu podpořil americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová či řecký premiér Alexis Tsipras. K návratu k ústavnímu pořádku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Pokus o převrat odsoudily i Katar, Írán a Izrael. Naopak stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada zprávy o puči přijali s nadšením.

 

Takhle lidé protestovali proti pučistům:

 

Prezident Miloš Zeman ráno uvedl, že považuje za důležité zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Premiér Bohuslav Sobotka označil za prioritu české vlády postarat se o české občany, kteří se nacházejí v Turecku. Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou v pořádku.

 

 

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje občanům cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti. Například se mají vyhýbat místům s větším počtem lidí, třeba tržištím. Doporučení diplomacie tlumočil šéf ministerstva Lubomír Zaorálek.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Strachy nebudete dýchat: Dívka v místě krvavé bitvy natočila duchy vojáků

tn.cz / ČTK