Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.6. 2017 14:34
konec dohadů

Potřebuji do Chorvatska pas, nebo stačí občanka? Tady je odpověď

Cestovní pas
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Stačí do Chorvatska občanka, nebo potřebujete pas? (ilustrační foto)

Doba dovolených se nezadržitelně blíží a mnozí Češi i letos vyrazí do Chorvatska. V poslední době se ale množí dotazy, zda stačí jet s občanským průkazem, nebo je potřeba prokázat se cestovním pasem. Ministerstvo zahraničních věcí dnes vydalo jasné stanovisko.

"Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady musejí být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR," uvádí na svých stránkách ministerstvo zahraničí.

 

 

Do Chorvatska stačí občanka

Některé země Evropské unie součástí Schengenského prostoru nejsou, přesto vám ale ke vstupu na jejich území stačí občanský průkaz. Takovým případem je také Chorvatsko.

 

VELKÝ PŘEHLED ZEMÍ, KAM VÁM STAČÍ OBČANSKÝ PRŮKAZ A KDE UŽ POTŘEBUJETE PAS, NAJDETE ZDE

 

"Skutečnost, že některý ze států Evropské unie není součástí Schengenského prostoru (např. Chorvatsko, Bulharsko, Velká Británie, Kypr) nemění nic na podmínkách pohybu občanů členských států uvnitř Evropské unie, tj. i do těchto států může občan ČR cestovat jak s cestovním pasem, tak také s občanským průkazem," vysvětluje ministerstvo zahraničí.

 

Kde musí mít člověk cestovní pas

 

Děti musejí mít vlastní doklad

V dnešní době už neplatí, že dítěti k cestě do zahraničí stačí, aby ho měl v dokladech zapsáno jeden z rodičů. "Dnes musí mít vlastní doklady i malý kojenec, zapsání dítěte do občanského průkazu rodiče již nestačí. Při cestování do většiny evropských zemí je tudíž nutné sjednat dítěti vlastní občanku, při cestách do vzdálenějších destinací pak potřebuje pas," upozorňuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia. "Vyřízení dokladů může trvat až 30 dní, je tedy vhodné myslet na to s dostatečným předstihem," dodává Tůma.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muž bez totožnosti: 62 let žil bez dokladů a nikomu to nepřišlo divné!

Markétu Stehlíkovou alias Karlu z Ulice potkala na dovolené velká nepříjemnost! Proč měla strach o dceru?

Dovolená jako z noční můry: Na co se připravit a jak zvládnout každou katastrofu

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.6. | 13:46 Petr Kelenda
31
Pokus jste Muslim na výletu napříč Evropou,potom nepotřebujete nic.Ještě jako ...
1.6. | 20:29 Vlastimil Praus
-1
zde jsou relevantní informace_ ...
24.6. | 11:01 Marta Maťašová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dostačující odpověď...lidi dělají zbytečnou paniku...
3.6. | 00:37 Jiří Kuchta
0
Náhlasit nevhodný komentář
Čemu věřit ? No přece zdravému rozumu a ne Novákům. Jednou je EU, tak náš OP platí všude. A navíc platí ještě o kousek dál na Balkáně. S tím pasem pozor - na vnitřní hranici Srbska s odtrženou oblastí Kosovo s pasem můžete dopadnou špatně, OP je tam lepší.
2.6. | 21:11 tomáš fuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
pravda a fakta= po EU stačí OP , ale pozor pokud u vás najde v německu policie nůž s čepelí nad 9 cm jdete okamžitě na vazbu a čeká vás soud za nedovolené ozbrojení nedej panbuh plynovou pistol dejte si fakt pozor policie v německu je NEÚPLATNÁ za žádných okolností neremcejte
2.6. | 13:27 Filip Tesař
0
Náhlasit nevhodný komentář
NENÍ PRAVDA, že k překročení hranic uvnitř Schengenu nepotřebujete průkaz totožnosti. Mít ho musíte, jen ho nemusíte při překračování ukazovat - a to je zásadní rozdíl! Nováci jsou novináři na baterky.
1.6. | 20:29 Vlastimil Praus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
zde jsou relevantní informace_ http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/documents.html
1.6. | 20:16 Vlastimil Praus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zdravím. Včera informace v TV. Do Chorvatska jen s pasem. Dnes zde tvrdíte - do Chorvatska stačí OP. Tak babo raď, čemu mám věřit .....
1.6. | 20:14 jansuk
3
Náhlasit nevhodný komentář
Myslím, že pas je řešení univerzální. Když jej máte, nemusíte se starat o to, kde vám uznají občanku a kde ne.
1.6. | 13:46 Petr Kelenda
31
Náhlasit nevhodný komentář
Pokus jste Muslim na výletu napříč Evropou,potom nepotřebujete nic.Ještě jako bonus dostanete tučné příspěvky peněz od státu do kterého jste se dostal.Na bílého poutníka čekají jen pokuty a samé omezení a zákazy.Diskriminace jede naplno,akorát jsou teď diskriminování běloši.