Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2017
"o*ebal" nás všechny?

PŘEHLEDNĚ: Babišovy kauzy, které mohou u voleb potopit i ANO

Zdroj: TV Nova

Poslední týden byl pro Andreje Babiše náročný. Znovu se totiž rozjela kauza zpochybňující bezúhonnost jeho podnikání. Ministr financí musí do konce dubna na žádost sněmovny vysvětlit, proč a za co nakoupil korunové dluhopisy vlastní firmy, a navíc vyvrátit podezření, že krátil stát na daních. Podle Babiše jde o organizovanou kampaň, která ho má vystrnadit z politiky.

Nad podnikatelskou minulostí ministra financí se vznášejí otazníky. On tvrdí, že vše vysvětlil a vše je v pořádku. První jeho problém jsou korunové dluhopisy Agrofertu, které od něj koupil. V lednu se objevilo trestní oznámení, podle kterého měl Babiš koupí korunových dluhopisů své firmy šidit stát na daních.

 

"Korunový dluhopis je totiž stejný příběh, jako když přijdete k benzinové pumpě a zeptáte se kolik stojí kapka benzínu. Nic, odpoví obsluha. Tak prosím nakapat celou nádrž," trefně to ve Sněmovně shrnul poslanec Petr Kořenek (ČSSD).

 

 

Babiš nakoupil korunové dluhopisy v hodnotě zhruba jedné a půl miliardy korun. Ročně mu vynesou 90 milionů, které nedaní. "Ten zákon, ty korunové dluhopisy, vypracoval pan Kalousek. A pan premiér tehdy hlasoval tak, že se ty dluhopisy nemusí danit," brání se Babiš. Více méně tak ale jen doznává, že vydělat na krácení daní mu pomohl jeho úhlavní nepřítel Miroslav Kalousek (TOP 09).

 

 

K tomu se přidalo podezření z daňových podvodů a z toho, že Babiš neměl na nákup dluhopisů peníze. Nechal si proto vypracovat "audity". V první řadě se ale ukázalo, že Babiš nezadal žádný audit - upozornily na to samy auditorské společnosti EY a PWC, které si tak chrání dobrou pověst. To, co pro Babiše udělaly, není podle mezinárodních standardů audit. To výrazně snižuje relevantnost a důvěryhodnost údajů, které Babiš o sobě zveřejnil. I sám ministr financí už teď tedy raději hovoří "ověřování příjmů".

 

 

Místo, aby audity situaci vyjasnily, na ministra financí padlo podezření, že cíleně šidil stát na daních při prodeji cenných papírů. "Dovolte, abych navrhl nový bod, jehož název by byl daňové podvody ministra financí,“ navrhl Sněmovně Kalousek a ta to většinově přijala. Oficiálně tedy poslanci skutečně jednali o Babišových "daňových podvodech".

 

Poslanci se následně shodli, že ministr musí podezření z daňových úniků vyvrátit. Babiš nejdříve odmítl cokoli vysvětlovat, pak si to rozmyslel. Ze zákona je totiž odpovědný poslancům. "Pokud samozřejmě to Sněmovna chce slyšet po patnácté, tak já jí to rád ještě napíšu," ustoupil Babiš.

 

 

Do toho se ukázalo, že Babišovy příjmy zaznamenané v auditech a v jeho majetkovém přiznání nesedí o desítky milionů. "Je to organizovaná kampaň. Vždycky se vypisuje nějaká lež – že jsem neměl peníze, že jsem si na to půjčit, že nešly z mého konta a že jsem nemohl za to žít," zoufá si Babiš. Zastal se ho však prezident. Naopak minimálně jedna poslankyně už zvažuje trestní oznámení.


 

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.3. | 20:52 novus
12
Utopit by zaslouzili vsichni ti, co se po hadraku napakovali na ukor vsech ...
20.3. | 06:15 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Celkem zajímavé čtení pro zaslepené kobliháře http://tinyurl.com/mjpyo5f
20.3. | 12:05 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
20.3. | 10:49 Karel Úbl: Ty musíš hulit slušnej matroš
20.3. | 12:04 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
20.3. | 11:20 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
ASi si ten zakon udelali sami pro sebe v nadeji ze je nikdo nesesadi..nojo, a uz prej zase " Ano,bude lip"! To slysim uz 27 let a je lip? Komu? Takze si pockame dalsi ctvrtstoleti...casu mame dost...
20.3. | 10:49 Karel Úbl
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kampaně Bohouše Sobotky proti soupeřům ve volbách bych nechal bez komentáře. Kope kolem sebe, protože vidí, že nemá šanci. Pan Babiš jen využil na doraz zákon o dani z příjmů - co je na tom špatného? Každý se snaží ojebat stát co nejvíc a je to dle dle zákona, je to jen další Bohoušova labutí píseň
20.3. | 10:36 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nevim proc se vsichni vzrusuji..Kouknete na Francii, jak se frantici "Biji" ,oni totiz i ve Francii maji kapitalismus..Jeste porad..Tady pomuze jen hrosi kuze.Nebo prevrat.
20.3. | 09:14 Petr Pundr
2
Náhlasit nevhodný komentář
Žádná nová kauza se nerozjela.To jen prohnilá mediální žumpa rozjela dehonestační kampaň proti Babišovi na plné obrátky. A vše na objednávku Kalouska,který cítí ,že po volbách jde jeho strana do kytek a tak naposledy škodí !Nebýt jeho lží,žádná kauza není .
20.3. | 08:17 novobilskyy
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Vypadá jak novodobý Haidrich financí:))
20.3. | 06:15 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Celkem zajímavé čtení pro zaslepené kobliháře http://tinyurl.com/mjpyo5f
20.3. | 05:35 lup3
9
Náhlasit nevhodný komentář
Nevolit Babiše??? A koho? Kalouska a Kárla, milovníka migrantů? Socbotku, spolčujícího se s komanči, Kalouskem a třeba s ODS ??? Nebo Klausovi pohrobky, zelenýho trotla Stropnickýho, 2.% Gazdíka, nebo kolaboranty se všema lidovce???
19.3. | 23:32 Knespl Jaroslav
3
Náhlasit nevhodný komentář
Je jasné, že Babiše nenávidí. Nic neprovedl. Jen využil špatně vypracovaných a jimi schválených zákonů. Tato pseudokauza jen ukazuje na neschopnost politiků minulých vlád, poslanců a senátoru. Co je v rámci zákona není trestné a nezdanění výnosů schválili největší křiklouni. NE Babiš.