Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.2. 2016 16:05
změny na silnicích

POZOR! Za dopravní přestupky zaplatíme vyšší pokuty! PŘEHLED

Policejní kontrola. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Dopravní kontrola (ilustrační foto)

Zpřísnit bodový systém a zavést vyšší pokuty za vážné dopravní přestupky. To plánuje v nejbližší době ministerstvo dopravy. Nejvážnější dopravní přestupky by měly být trestány více body a vyššími pokutami než doposud.

Za přestupek nejen pokuta, ale také určitý počet bodů. Tak v Česku funguje princip trestání dopravních přestupků. Body se přičítají od 1 do 7 a po dosažení 12 bodů ztrácí člověk na rok řidičské oprávnění.

 

Ministerstvo dopravy zavedlo v minulosti bodový systém z důvodu bezpečnosti. A počet nehod se skutečně snížil. To už teď ale neplatí, podle ministra dopravy Dana Ťoka systém vyžaduje změny v oblasti pokutování. Nejvážnější přestupky se budou trestat daleko přísněji než doteď.

 

Anketa

Souhlasíte s úpravami trestů za dopravní přestupky?

Hlasovalo 6020 lidí.

 

Podle Ťoka by měly být přestupky rozděleny do kategorií podle závažnosti. Vážný přestupek, jako je jízda na červenou nebo řízení pod vlivem alkoholu, si může řidič dovolit jen dvakrát. Mírnější prohřešky, jako je jízda bez zapnutého pásu, se do dvanácti bodů vejdou třikrát.

 

 

Návrh novely zákona by mělo mít ministerstvo hotový do půl roku, změny by mohlo začít platit od příštího roku. Podívejte, jak se tresty za jednotlivé dopravní přestupky změní (pro zvětšení klikněte na šipku v pravém dolním rohu):

Změny v pokutování
Zdroj:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Takhle se na ně musí! Student splatil dluh za parkování neobvyklým způsobem

Policejní úlet v Praze: Strážník dal pokutu mrtvému taxikáři!

mom TN.cz