Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 1. 2016
pomoc běžencům

Takhle žijí uprchlíci z Iráku v rekreačním středisku u Jihlavy

Zdroj: TV Nova

Dvě rodiny křesťanských uprchlíků z Iráku, které přijala Česká republika, mají za sebou první noc v novém provizorním domově. Včera večer byli ubytováni v rekreačním středisku u Jihlavy, kde se budou až tři měsíce připravovat na život u nás.

Po celodenním cestování ubytovali v rekreačním zařízení na Čeřínku u Jihlavy a první noc v novém si dvě rodiny křesťanských uprchlíků z Iráku pochvalují. "Krásně jsme se vyspali. Snídaně byla výborná," pochvaloval si Majzid Kaordi, který před útěkem z Iráku působil jako křesťanský kněz. Ke snídani měli ovoce, zeleninu, sýry a pečivo.

 

Obě rodiny, celkem 6 dospělých a 4 děti, tu budou žít 2 až 3 měsíce. Čeká je příprava na život u nás, učit se budou hlavně češtinu. K dispozici jim po celou dobu pobyt budou sociální pracovníci.

 

"Připravili jsme jim slovíčka věcí v češtině, musí se to naučit," popsal Radim Fiedler - koordinátor projektu.

 

 

Na celý objekt kde jsou rodiny ubytovány dohlíží i policie, aby se předešlo jakýmkoliv možným problémům. Ne všichni lidé z okolí totiž s tím, že jsou zrovna tady uprchlíci ubytováni, souhlasí. Moc přijemné to není, že..." odtušil jeden z obyvatel přilehlé obce.Další ale kontruje: "Jsou to lidi jako my, každý je někdy v nouzi."

 

Krom těchto dvou rodin by tu měly být ubytovány během několika týdnů ještě další 4 - celkem 27 lidí. Ti zatím čekají na vyřízení formalit v Libanonu.

 

 

Jakmile se uprchlíci aklimatizují, dostanou pro začátek obecní byty v Jihlavě, aby tu mohli začít nový život. Celkem by do Česka mělo přesídlit 37 křesťanských rodin z Iráku, což představuje dohromady 153 lidí. Ti k nám přicestují během února a března a pak budou ubytováni po celé republice.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODPORNÝ obchod se zoufalými lidmi! E-shop nabízí pronájem uprchlíků

Orlando Bloom mezi syrskými uprchlíky! Musíme si pomáhat, vyzývá herec

TN.cz/ych, David Pik

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.1. | 14:39 Rosta
51
Dostanou obecní byty. A budou platit nájem ? OK beru. Ale doufám, že je dostali ...
25.1. | 14:56 pichav
-16
A KDE JSOU MASTURBACNI BUDKY ???!!! VIZ ___ ...
26.10. | 13:33 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
25.1. 19:48 Milos Trasimi a proč nám tady neporeferuješ, jak tě taťka píchal do prdýlky, mamka na tebe z vysoka a celou tu vaši fěťáckou rodinu živila tvoje ségra, šlapka na E55?
26.10. | 13:30 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
25.1. 19:49 Milos Trasimi a pak co, blbe? Ukončíš tady svou exhibici? To už jsi ale slíbil několikrát mameluku.
27.1. | 11:29 smoli
7
Náhlasit nevhodný komentář
Pro naše občany jsou obecní byty nedosažitelné, posíláme peníze na české nemocné děti, na rodiny kde náš stát na ně kašle. Dětem na obědy, na staré lidi apod. Nezlobte se na mně nejdříve by se stát měl postarat o své potřebné a pak rozdávat z našich daní cizím.
26.1. | 06:16 František Zemek
7
Náhlasit nevhodný komentář
Kolik z vás dostalo obecní byt ???
26.1. | 05:47 koxkum
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vyspali jsme se dobře,najedli jsme se dobře,ještě nám neposkytli nic k píchání,ale to taky časem dostanem no a pak už jenom se dostat ke Kalašnikovu a semtexu a potom vám ukážeme,co umíme dělat zase my ,abychom tady nezaháleli nečinně a jak jsme zvyklí se zaintergrujeme do společnosti.Salám.
25.1. | 23:36 yjy
13
Náhlasit nevhodný komentář
Veškerá zvěrstva na Světě už provedli jako první křesťanisté.. Křesťanistický uprchlík je nějaká zásluha? Aby se měl lépe, než ČR důchodce nebo samoživitel? O ČR bezdomovcích ani nepíšu.. O nemocných dětech z ČR, na které se sbírají víčka od petek?
25.1. | 22:06 satapi44
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pane z Iráku ,pronajal bych vám 2 plus jedna , jste sympaťák .
25.1. | 21:55 leonny
9
Náhlasit nevhodný komentář
Těm lidem přeji, ať se jim v ČR daří. VypadÁ to, že je to slušná rodina. Doufám, že jím naši občané neublíží. Závist je hrozná a vím, že někteří, Češi jsou dost zlí a závistivý. Nemám pravdu? Oni za to nemůžou, že vláda se nepostará přednostně o naše lidi.
25.1. | 21:16 ladmato
3
Náhlasit nevhodný komentář
Fantozzi, já jim to přeju, teď je čeká náročná cesta integrace a s českou pomocí jim to půjde snadněji. Uvítací veget jim taky jednou skončí a budou se o sebe starat úplně sami. Někde se psalo, že na to je 200 miliónů pro všech 153. A 2/3 jsou údajně z evropských fondů, zbytek stát přes neziskovky.
25.1. | 20:53 Rosta
8
Náhlasit nevhodný komentář
A je to tady. Vražda ve Švédsku. 15-ti letej parchant zabil mladou ženu http://www.kdiskusi.cz/clanek/migrant-ve-veku-15-let-zavrazdil-mladou-zenu-22/343