Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2016 21:34
Zastaví příliv?

Turecko začalo plnit dohodu s EU, zadrželo první uprchlíky

Zdroj: TV Nova

Turecká policie zadržela desítky uprchlíků, kteří se chystali vyplout do Řecka. Začíná tak naplňovat dohodu s Evropskou unií, v rámci které se země zavázala k výrazně důkladnější kontrole svého západního pobřeží. Mimo to má moře u řeckých ostrovů hlídat společná evropská stráž, o jejíž podobě jednají ministři vnitra v Bruselu.

Turecká pobřežní stráž zastavila čtyřicítku převážně syrských uprchlíků včetně dětí. Nepustila je na moře, přes které chtěli doplout do Evropy. I na starém kontinentu se cesta zavírá. Makedonci už přes hranici nepouštějí téměř nikoho. V Řecku proto uvízlo 13 tisíc uprchlíků.


Uzavření takzvané balkánské cesty se projevuje i ve Slovinsku. Tamní stany, jimiž ještě před pár dny procházely tisíce lidí, zejí prázdnotou.Státy celého regionu počítají s tím, že se uprchlíci budou pokoušet zavřené hranice překonat s pomocí pašeráků. Maďaři proto vyslali na hranice 1500 vojáků a policistů.


Od začátku letošního roku přišlo do Evropy 140 tisíc lidí. Nejvíc jich pochází ze Sýrie. Tam sice trvá křehké příměří, ale na mnoha místech se lidem nedostává jídla nebo lékařské péče. Takovým místem je i město Darája, kde místní děti vytvořily z vlastních těl nápis SOS.
 

pez, Matěj Sviták TN.cz