Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.11. 2017 10:43
braňte se

V Česku se šíří zákeřná žloutenka! Tohle jsou její první příznaky

Žloutenka
Zdroj: Profimedia
Mytí rukou je při prevenci žloutenky velmi důležité - ilustrační foto

Žloutenka typu A řádí v některých městech v České republice a rychle se šíří! Nebezpečná choroba se může projevovat stejnými příznaky, jako chřipka. Poznejte symptomy "nemoci špinavých rukou" v čas.

Virová hepatitida je známá především pod názvem žloutenka. Jedná se o virovou infekci jater. Doba, která uplyne od nakažení do projevu prvních příznaků, tedy inkubační doba, se pohybuje kolem třiceti dnů. Nemoc postihuje především děti a mladé lidi.

 

V první fázi se žloutenka projevuje chřipkovými příznaky jako je teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha a celková slabost. Podle webu ockovacicentrum.cz se mohou vyskytnout kloubní, kožní a nervové projevy.

 

Podívejte se na reportáž o šíření nemoci na Ústecku: 

 

V další fázi nemoci dojde ke zhoršení potíží, kdy má pacient tmavou moč, světlou stolici a někdy svědění kůže. Děti mívají horečku a častěji zvrací. Projevem onemocnění je tmavá moč, zatímco stolice je světlá až šedobílá.

 

Existují i bezpříznakové formy infekce, kdy se nemocný pohybuje mezi lidmi a virus přenáší. Někdy nakaženého přivádí k lékaři až žluté zbarvení kůže a bělma oka.

 

 

U deseti procent pacientů může dojít ke komplikovanému průběhu onemocnění. Následná rekonvalescence může trvat i několik měsíců!

 

Ochrana a prevence

Hepatitidě A se také někdy říká nemoc špinavých rukou. Zdrojem infekce je často stolice nakaženého člověka a následně vše, co jí bylo kontaminováno.

 

Preventivním opatřením je především osobní hygiena a dodržování hygienických zásad, jako je pravidelné mytí rukou. Častý je i přenos kontaminovanou vodou. Jestliže je někomu tato nemoc diagnostikována, je povinen se léčit na uzavřeném infekčním oddělení až do doby, než přestane být nakažlivý.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DRSNÉ: Jaké nemoci vás v životě potkají? Zjistěte to podle měsíce, ve kterém jste se narodili!

TO MUSÍTE VĚDĚT: 5 symptomů rakoviny, které byste rozhodně neměli ignorovat!

Znáte správnou techniku mytí rukou?
Buďte v pozoru: Na tyto nemoci Češi umírají nejčastěji!

ham TN.cz