Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.10. 2017 20:28
dotační podvod?

Čapí hnízdo: Babiše i Faltýnka policie obvinila! Oba protestují

Zdroj: TV Nova

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho zástupce Jaroslav Faltýnek už převzali policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Oba to potvrdili Právu a Novinkám. S rozhodnutím ani jeden nesouhlasí.

Policie obvinila předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho zástupce Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Novinářům oba potvrdili, že převzali policejní usnesení o zahájení trestního stíhání. Rozhodně s ním ale nesouhlasí.

 

"Proti tomuto rozhodnutí jsem ihned podal opravný prostředek stížnost a předal celou věc svému obhájci,” řekl Novinkám Babiš. Šéf hnutí ANO neustále opakuje, že se jedná o účelovou kampaň proti jeho osobě, která má ovlivnit blížící se volby.

 

Stížnost proti obvinění policie bude podávat i Jaroslav Faltýnek, který ho považuje za nesmyslné. Přiznal, že celou věc už předal do rukou svému právníkovi.

 

 

Babiš i Faltýnek už dříve prohlásili, že se chtějí u soudu co nejdříve očistit. "Já jsem hlasoval pro své vydání ze stejných důvodů jako pan Babiš. Já jsem nic neudělal, věřím, že se očistíme před nezávislým soudem," řekl zhruba před měsícem Faltýnek s tím, že hodlá využít všech dostupných právních prostředků.

 

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

 

 

Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

 

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

 

Babiš i Faltýnek přišli o poslaneckou imunitu začátkem září. Více v reportáži:

lud TN.cz