Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 5. 2016
anketa dobrý nápad?

Vyženeme děti ze škol na pole a do dílen, plánuje vláda

Dívky u soustruhu
Zdroj: Profimedia
Dívky u soustruhu - ilustrační foto

Premiér Bohuslav Sobotka se včera dohodl se zástupcem podnikatelů a živnostníků na smělém plánu. Ve snaze přitáhnout děti k řemeslu a fyzické práci chce vláda zavést povinné hodiny ve školních dílnách a na školních políčkách se zeleninou. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Anketa

Souhlasíte s plánem vlády, aby děti ve školách povinně pracovaly v dílnách a na školních pozemcích?

Hlasovalo 12479 lidí.
V základních školách by se měla rozšířit výuka v dílnách a na školních pozemcích. Detaily s konkrétním harmonogramem změn by se měly dojednat na podzim. Shodli se na tom včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Karlem Havlíčkem, předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, píše MF Dnes.

 

Jednání o dílnách a pozemcích se uskuteční za účasti ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), jejíž úřad musí učinit nezbytné systémové změny. Přizváni budou možná i zástupci resortů průmyslu a zemědělství, kterých se problematika týká. Nyní dílny ani pozemky nejsou plošně povinné, školy mají možnost volby.

 

 

Sobotka považuje za podstatné, aby školáci tuto možnost měli. "Je důležité, aby se upravil vzdělávací obor Člověk a svět práce. Musíme také modernizovat obsah vzdělávání, pokud jde o technické vzdělávání,“ uvedl premiér.

 

 

"Je strašně důležité, aby dílny fungovaly,“ prohlásil před nedávnem v anketě MF Dnes viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "Žáci by se tam měli věnovat 3D tisku a pracovat na jednoduchých, ale atraktivních návrzích. Školy by je měly přivést k tomu, co nás čeká ve 4. průmyslové revoluci. Průmysl nás živí, ale zvládneme to jen, když ho zmodernizujeme. V podniku nebude nikdo dělat s rašplí. A pokud škola učně nepřipraví ani na základní konverzaci v cizím jazyce, vychovává nezaměstnaného,“ vysvětlil listu.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.5. | 08:25 lenka nováková
42
Jen ať táhnou! My, jsme jako děti taky chodily a žíly se nám nezkrátily, stejně ...
20.5. | 08:12 Jan Vanicek
-36
Kazdy stat chce mit vzdelane mlade lidi jenom soudruh Sobotka chce mit delniky ...
21.5. | 21:29 undatra
5
Náhlasit nevhodný komentář
Dílny , pozemky i třeba šití a vaření měli všichni dívky i kluci .Základ by mohl alespoň okrajově znát každý .Dnes je pro mnohé problém otevřít konzervu otvírákem , přišít si knoflík nebo si uvařit vejce . A velmi důležitá je základní bezpečnost práce , neškodilo by je poučit o vysokém napětí ap
20.5. | 19:58 Jan Vanicek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jasne soudruh Sobotka obrati trend zapadnich zemi, ze mladi radeji studuji ,nez tahat pneumatiky v Mischelince.
20.5. | 18:31 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně ti panáci a úřadech, co si myslí, že ví všechno, mimo toho co je SKUTEČNÁ PRÁCE PRODUKUJÍCÍ SKUTEČNÉ HODNOTY, by si měli alespoň jako děti vyzkoušet jak těžké je skutečně pracovat a ne jen vymýšlet zbytečnosti na buzeraci a obírání ostatních lidí!!
20.5. | 15:57 milenafouskova
8
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den všem je mně 54 let a na základní škole jsme měli dílny a to i děvčata dál pozemky a to co se vypěstovalo tak jsme potom na vaření použili. Také jsme měli péči o dítě a i šití. ZŠ v Duškové ulici na Praze 5 uměla využít vše a jak se nám to v životě hodilo. Školo díky.
20.5. | 14:31 Anna Pražanová
15
Náhlasit nevhodný komentář
Jaky smely plan?To uz tu kdysi bylo,dilny a pozemky,nez se vsechno,co za neco stalo,porusilo a prevzalo to,po cem je hov.no.Ti,co ve vlade hniji,si tohle musi pamatovat.Jsou trapni s tim vecnym objevovanim Ameriky.Pomalu se ve vsem vracime k tomu,co uz tu jednou bylo,tehdy ale bez ruznych tunelu.
20.5. | 14:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
5
Náhlasit nevhodný komentář
20.5. | 14:02 Miloš Tichý: Plácáš nesmysly. Zemědělce ničí především levné dovozy. Pronajímám pole novodobýmu zemědělci a ten už dělá jen kukuřici, řepku a prasata pro bioplynovou stanici
20.5. | 14:02 Miloš Tichý
4
Náhlasit nevhodný komentář
20.5. | 13:41 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi...POKUD SE MELME NEMÝLÍM, TAK POLE SE ZAČALY RUŠIT PO ROCE 89,90!!! A místo kravínů,se dělaly sklady,a výrobní haly.A to nebyli socani.To byly rádoby kapitalisti.A místo pšenice,a lucerky,se ten zbytek osel medonosnýma plodinama,aby se to nemuselo sklízet.
20.5. | 13:41 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
20.5. | 11:58 Miloš Tichý: Pokud si dobře pamatuju, tak přístupové podmínky a výjimky v Bruselu vyjednávali sosani
20.5. | 13:21 haha33
10
Náhlasit nevhodný komentář
navíc dnešní mladí jsou líní jak vši, proto je tolik singlů a mamánků
20.5. | 13:20 haha33
8
Náhlasit nevhodný komentář
no ono je to konečně jedno. Aspoň si uvědomí proč se mají držet od práce dál :-))) Za komančů se vědělo, že jsou všechny profese stejně nutné aby se dalo žít, od pometače po hajzlbábu nebo dělníka na lince. Dneska už máme jen doktory, kantory a stáťáky na zbytek se se---re. Mladí to vidí.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple