Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 2. 2016
názor veřejnosti

PRŮZKUM: Prezident Zeman málo kritizuje vládu, myslí si Češi

Miloš Zeman - 2
Zdroj: Profimedia

Stále více Čechů si myslí, že prezident by se měl kriticky vyjadřovat k činnosti vlády a politických stran. Zároveň by měl být nadstranickým a silným vůdcem. Do jaké míry Miloš Zeman splňuje tyto požadavky lidí, zjišťovalo Středisko empirických výzkumů (STEM).

Více než dvě třetiny Čechů si myslí, že by se Miloš Zeman měl kriticky vyjadřovat k činnosti naší vlády a politických stran. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM, na který odpovídalo přes tisíc respondentů.

 

Názor, který nejčastěji sdílí příznivci KSČM a ČSSD, pramení hlavně z toho, že lidé vyžadují silného a razantního vůdce, myslí si STEM. S názorem, že hlava státu by měla být silnou osobností s rozsáhlými pravomocemi, souhlasí 61 procent Čechů. Prezident by měl být podle lidí navíc nadstranický a reprezentativní.

 

 

V tomto ohledu reputace Miloše Zemana trochu pokulhává. Na 66 procent lidí je přesvědčených, že Zeman ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta republiky nepřispěl. Na druhou stranu 42 procent lidí nesouhlasí s tím, aby současná hlava státu jakkoli vážnost svého úřadu zvýšila.

 

17

GALERIE: Zeman a vnitropolitické dění

Zdroj: STEM

Zeman a vnitropolitické dění - 2

Hodnocení:

 

Zatímco za Václava Havla lidé vnímali roli prezidenta jako službu pro občany, v současné době panuje názor, že hlava státu má spíše reprezentativní funkci. S tímto tvrzením souhlasí 60 procent všech dotázaných.

 

 

"Působení Miloše Zemana v prezidentské funkci je z pohledu veřejného mínění úspěšné. Zvláště pro levicově smýšlející občany představuje typ silného politika, který má být aktivní v domácí politice," zhodnotil svůj výzkum STEM.

 

 

lud TN.cz