Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2017 13:12
nové nařízení

EU chce zakázat tradiční hranolky! Mohou způsobit rakovinu, varuje

Muž a hranolky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Tradičně smažené hranolky mají vysoký obsah škodlivého akrylamidu, proto by se neměly prodávat. K tomuto názoru tento týden došli zástupci 28 členských zemí Evropské unie. Shodli se na tom, že je potřeba udělat opatření, které by co nejvíc snížilo riziko vzniku rakoviny - tedy zajistit závazné limity.

Návrh Evropské komise počítá se snížením karcinogenní látky akrylamidu, která je přítomná v hranolkách, bramborách, chlebu, sušenkách nebo třeba kávě, informuje Reuters.

 

Pokud bude nový zákon opravdu schválen, budou muset výrobci potravin, majitelé řetězců, restaurací a rychlého občerstvení zajistit, aby hladina akrylamidu nepřesáhla povolený limit. Toto opatření bude "přiměřené velikosti a povaze výroby," uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

 

Akrylamid se přirozeně vytváří, když se škrobovité potraviny smaží, nebo praží při teplotě vyšší než 120 °C. Nejvyšší obsah této chemikálie mají právě průmyslově vyráběné potraviny jako lupínky nebo třeba hranolky smažené obvykle při teplotě vyšší než 175 °C. Právě proto se dá předpokládat, že jedním z hlavních opatření by mohlo být snížení teploty, návrh ale zatím o konkrétních limitech nehovoří.

 

 

"Dnes jsme podnikli důležitý krok v ochraně zdraví a dobrých životních podmínek občanů," prohlásil ve středu evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Nové nařízení podle něj pomůže snížit přítomnost karcinogenní látky, ale také zvýšit povědomí o chybách během vaření doma, informuje portál EurActiv.com.

 

Nařízení musí schválit ještě Evropský parlament a Rada. Oba orgány budou mít tři měsíce na to, aby text přezkoumaly před konečným přijetím, které je plánované na jaro roku 2018.

 

"Je to patnáct let, co vědci věděli o akrylamidu v potravinách a varovali před jeho účinkem na zdraví... Takže je dobrá zpráva, že EU konečně ukládá průmyslu povinnost jednat a snižovat akrylamid ve svých hranolkách, chlebíčkách, chlebu, sušenkách nebo kávě," uvedla generální ředitelka organizace spotřebitelů BEUC Monique Goyens.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tohle nejezte! 6 potravin, které způsobují rakovinu

ŠOKUJÍCÍ ODHALENÍ: Kondomy mohou způsobovat rakovinu! Proč jsou nebezpečné?

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.7. | 14:20 zd1540ma
39
A co tak podívat se na sebe europští vyžírkové,neberete moc velké peníze za ty ...
21.7. | 13:55 frantisek-vocilka
0
ja strasne miluji pejsky ti sou zdravi chces taki
30.7. | 16:57 koxkum
2
Náhlasit nevhodný komentář
To že nás denně tráví humusem z euromarketů jim zjevně nevadí.Celá tato banda choromyslných byrokratů nechť jde do europrdele.HOWGH.
30.7. | 16:51 koxkum
2
Náhlasit nevhodný komentář
Eurodebilové už jsou zase přehřátí ze sluníčka.Pořád si válí šunky někde u moře tak to potom dopadá.Za sebe jim můžu vzkázat,že jsou mi výplody jejich chorých mozků úplně u řitního otvoru a jen čekám kdy nastane totální destrukce tohoto utopistického spolku neustále otravující normální lidi.
28.7. | 18:48 Jaroslav Vaněk
5
Náhlasit nevhodný komentář
Vítejte v novodobé totalitě a diktatuře EU... Toto je svoboda
27.7. | 18:54 Inka Hromasová
7
Náhlasit nevhodný komentář
...co konečně zakázat celou zločineckou EU ?!
26.7. | 12:52 Jiří Sataba
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kupovaný a nebo hospocký sračky hranolky bych si nikdy nedal a doma mi nikdo nic zakazovat nebude
22.7. | 11:33 danns
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kurwa tak už dají EU pokoj... furt budou něco zakazovat, proc nevypadnem z EU jako Británie mají aspoň klid... jen nás furt buzerujou...
22.7. | 08:37 vylez
8
Náhlasit nevhodný komentář
Eu mi může políbit a vylízat ři.ť i se svými zákazy, A v hospodách neumí uvařit tak jenom hranolky a co? Myslíte že je přestanu jíst? No to si myslíte špatně
22.7. | 07:09 adnachiel
18
Náhlasit nevhodný komentář
A kdy nám zakážou dýchat? Pryč z EU, a fofrem!!!
21.7. | 23:19 vsetula
17
Náhlasit nevhodný komentář
Tento svět směřuje pomalu ale jistě do prd*le !!!
21.7. | 21:56 overal
22
Náhlasit nevhodný komentář
Když si vzpomenu, jaké maličkosti se mi nelíbily za socialismu, tak to byly zlaté časy! Mohl jsem SVOBODNĚ parkovat třeba na Václavském náměstí pod Svatým Václavem! Mohl jsem si SVOBODNĚ koupit, jaký vysavač jsem sehnal! Stát se staral, aby bylo bezpečno a ne aby šikanoval a pokutovat řidiče!