Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2017 13:12
nové nařízení

EU chce zakázat tradiční hranolky! Mohou způsobit rakovinu, varuje

Muž a hranolky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Tradičně smažené hranolky mají vysoký obsah škodlivého akrylamidu, proto by se neměly prodávat. K tomuto názoru tento týden došli zástupci 28 členských zemí Evropské unie. Shodli se na tom, že je potřeba udělat opatření, které by co nejvíc snížilo riziko vzniku rakoviny - tedy zajistit závazné limity.

Návrh Evropské komise počítá se snížením karcinogenní látky akrylamidu, která je přítomná v hranolkách, bramborách, chlebu, sušenkách nebo třeba kávě, informuje Reuters.

 

Pokud bude nový zákon opravdu schválen, budou muset výrobci potravin, majitelé řetězců, restaurací a rychlého občerstvení zajistit, aby hladina akrylamidu nepřesáhla povolený limit. Toto opatření bude "přiměřené velikosti a povaze výroby," uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

 

Akrylamid se přirozeně vytváří, když se škrobovité potraviny smaží, nebo praží při teplotě vyšší než 120 °C. Nejvyšší obsah této chemikálie mají právě průmyslově vyráběné potraviny jako lupínky nebo třeba hranolky smažené obvykle při teplotě vyšší než 175 °C. Právě proto se dá předpokládat, že jedním z hlavních opatření by mohlo být snížení teploty, návrh ale zatím o konkrétních limitech nehovoří.

 

 

"Dnes jsme podnikli důležitý krok v ochraně zdraví a dobrých životních podmínek občanů," prohlásil ve středu evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Nové nařízení podle něj pomůže snížit přítomnost karcinogenní látky, ale také zvýšit povědomí o chybách během vaření doma, informuje portál EurActiv.com.

 

Nařízení musí schválit ještě Evropský parlament a Rada. Oba orgány budou mít tři měsíce na to, aby text přezkoumaly před konečným přijetím, které je plánované na jaro roku 2018.

 

"Je to patnáct let, co vědci věděli o akrylamidu v potravinách a varovali před jeho účinkem na zdraví... Takže je dobrá zpráva, že EU konečně ukládá průmyslu povinnost jednat a snižovat akrylamid ve svých hranolkách, chlebíčkách, chlebu, sušenkách nebo kávě," uvedla generální ředitelka organizace spotřebitelů BEUC Monique Goyens.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tohle nejezte! 6 potravin, které způsobují rakovinu

ŠOKUJÍCÍ ODHALENÍ: Kondomy mohou způsobovat rakovinu! Proč jsou nebezpečné?

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.7. | 14:20 zd1540ma
39
A co tak podívat se na sebe europští vyžírkové,neberete moc velké peníze za ty ...
21.7. | 13:55 frantisek-vocilka
0
ja strasne miluji pejsky ti sou zdravi chces taki
7.9. | 20:46 Zdeněk Resch
2
Náhlasit nevhodný komentář
Táhněte do háje všichni pryč
26.8. | 13:21 ppadys
7
Náhlasit nevhodný komentář
t táhne celá EU do zadního otvoru.
30.7. | 16:57 koxkum
9
Náhlasit nevhodný komentář
To že nás denně tráví humusem z euromarketů jim zjevně nevadí.Celá tato banda choromyslných byrokratů nechť jde do europrdele.HOWGH.
30.7. | 16:51 koxkum
6
Náhlasit nevhodný komentář
Eurodebilové už jsou zase přehřátí ze sluníčka.Pořád si válí šunky někde u moře tak to potom dopadá.Za sebe jim můžu vzkázat,že jsou mi výplody jejich chorých mozků úplně u řitního otvoru a jen čekám kdy nastane totální destrukce tohoto utopistického spolku neustále otravující normální lidi.
28.7. | 18:48 Jaroslav Vaněk
7
Náhlasit nevhodný komentář
Vítejte v novodobé totalitě a diktatuře EU... Toto je svoboda
27.7. | 18:54 Inka Hromasová
10
Náhlasit nevhodný komentář
...co konečně zakázat celou zločineckou EU ?!
26.7. | 12:52 Jiří Sataba
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kupovaný a nebo hospocký sračky hranolky bych si nikdy nedal a doma mi nikdo nic zakazovat nebude
22.7. | 11:33 danns
15
Náhlasit nevhodný komentář
Kurwa tak už dají EU pokoj... furt budou něco zakazovat, proc nevypadnem z EU jako Británie mají aspoň klid... jen nás furt buzerujou...
22.7. | 08:37 vylez
12
Náhlasit nevhodný komentář
Eu mi může políbit a vylízat ři.ť i se svými zákazy, A v hospodách neumí uvařit tak jenom hranolky a co? Myslíte že je přestanu jíst? No to si myslíte špatně
22.7. | 07:09 adnachiel
23
Náhlasit nevhodný komentář
A kdy nám zakážou dýchat? Pryč z EU, a fofrem!!!